1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Vuslat Bereketi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Vuslat Bereketi

A+A-
 
Her yıl olduğu gibi bu yılda Vuslat Törenlerine hep birlikte kavuştuk. Şehrimiz Yine Hz. Mevlana'nın çağrısını uyarak gelen insanlarla dolup taşacaktır. İnsanlar, Hz. Mevlana'nın barış ve sevgi davetine katılmak için şehrimize gelmektedir. Bu ayın 7’sinde başlayan ve 17’sinde bitecek olan Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri şehrimize olan ilgi ve ziyaretleri artırırken, bir canlılığı da beraberinde getirecektir. Törenin başlangıcı her sene olduğu gibi, Kandil Uyandırma ve Hoşgörü Yürüyüşü ile başladı.
 
Kutlama programının ilk başlangıcına Konya protokolünün ve vatandaşlarının katılmasının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın da katılması ayrı bir anlam kattı. Bakan Ünal, Mevlana Müzesi’ni önünde yaptığı konuşmasında, “Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. Kandil Uyandırma Merasimi ve Şeb-i Arus törenlerinin çok güçlü ve geleneksel ritüellerle yaşatılıyor olması bizim için çok kıymetli. Çünkü bir kültürün ve medeniyetin zenginliği sahip olduğu ritüellerle çok yakından ilgilidir" diyor.
 
***
Zengin olan kültürümüze dikkat çeken Bakan Ünal,  Şeb-i Arus törenlerinde geleneksel ritüellerin yaşatılıp gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine değiniyor. Diğer taraftan Vuslat törenlerinin başlamasını değerlendiren Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Yanar, "Her yıl sema törenleri, Mesnevi sohbetleri ve tasavvuf konserlerine katılmak için Aralık ayında on binlerce yerli ve yabancı turist Konya'ya geliyor. Yoğun ziyaretçi trafiğinden en çok payını alanlar konaklama sektörü ve turizm şirketleri oluyor.  Mevlana'yı anma törenleri bu yıl da dolu dolu geçecektir." Kazım Yanar, bu yılki Vuslat törenlerinin Konya'ya ekonomik olarak bir canlılık getireceğini belirtirken, şehrimize olan ilgiyi de artıracağını dile getiriyor. Her yıl gündeme gelen diğer bir konu da farklı şehirlerde yapılan Şeb-i Arus törenleridir. Bunun önüne geçilmesi hep tartışılır. Ancak hiçbir sonuç elde edilmeden yine birçok şehirlerde bu törenler yapılır. Törenlerin başka illerde yapılmasını engellemeyi başarabilirsek daha çok kazançla çıkacağımız da bir gerçektir. Her yıl şehrimize gelen insan sayı da artabilir. Farklı illerdeki anma programları özenden uzak olduğu gibi, manevi havayı da vermemektedir.
 
***
Hz. Mevlana Anma Törenleri Konya ile özdeşleşmiştir. Çünkü Konya Mevlana'nın şehridir. Öyle ise törenlerin aslına uygun olarakKonya'da yapılması gerekiyor. Bunu başarabilmenin yolu da birlik ve beraberlik içinde bir kamuoyu oluşturmaktan geçiyor. Konya olarak başka şehirlerde yapılan törenleri engellemeyi başaracak gücümüzde var.  Yeterki şehir olarak bütünleşip ısrarla takipçisi olalım. Gücümüzün farkına varalım.Şehrimizin değerlerine sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır. Hz. Mevlana Konya’da ise, onun şehri ise, aslına uygun vuslat törenlerinin doğal olarakKonya’da yapılması gerekir. Umarım sizlerde buna katılırsınız.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.