1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Yabancı işçi çalıştırma önerisi
Yabancı işçi çalıştırma önerisi

Yabancı işçi çalıştırma önerisi

Plastik kapı-pencere ile kauçuktan lastik ürünler imalatı, toptan ve perakende ticareti ile iştigal eden üyelerin yer aldığı 38. meslek komitesinin toplantısı gerçekleştirildi

A+A-

Plastik kapı-pencere ile kauçuktan lastik ürünler imalatı, toptan ve perakende ticareti ile iştigal eden üyelerin yer aldığı 38. meslek komitesinin toplantısı Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, meslek komiteleri üyeleri ve komiteye bağlı çok sayıda Oda üyesinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Öztürk, “PVC sektörü Konyamız ve ülkemiz için son derece önemli bir sektör konumuna gelmiştir. Türkiye’nin PVC üretiminin yüzde 17’sini Konya karşılamaktadır. Sektördeki firmaların Konya da sağladıkları toplam istihdam 9 bin kişi civarındadır. Türk plastik sektörünün 2023 yılında 18 milyar dolar ihracat hedefi bulunmaktadır. Konya’nın bu hedeften alacağı payın artması ve sektörün şehrimiz ihracatına katkı sağlamasını istiyoruz. Sektörün tüm Türkiye’de olduğu gibi en büyük sorunu ara eleman sıkıntısı. Firmalarımızın bu konuda yabancı işçi çalıştırmaya yönelik talepleri bulunmaktadır. Türkiye’de işsizliğin yüzde 7’nin altında olduğu illerde firmaların mevcut personel sayısının yüzde 10’una kadar sayıda, belirli dönemlik periyotlarla Emniyet Müdürlüğü’nden alınacak vize ile yabancı işçi çalıştırabilmesi konusunda Bakanlar Kurulumuza müracatımız oldu. Asgari ücrtle çalıştırılacak yabancı işçilerin sigorta primleri ödenenecek fakat kıdem ve ihbar tazminatı yükümlülüğü olmayacak şeklinde bir düzenleme yapılmasını talep ettik” dedi.

38. Meslek Komitesi adına konuşma yapan Komite Başkanı Osman Başaran da “Komitemize bağlı üyelerimiz, sektörleri ile ilgili her türlü talep ve önerilerini bizlere iletirlerse Komite olarak Yönetim Kurulumuzla birlikte çalışma gerçekleştiririz” dedi.
KTO Dış Ticaret Müdürü Hüsamettin Güngör de Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Tebliği ve UR-GE tanıtım faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendiren bir sunum gerçekleştirdi. (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.