1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Yağış sürmezse üreteci zorda
Yağış sürmezse üreteci zorda

Yağış sürmezse üreteci zorda

Yağış sürmezse üreteci zorda

A+A-

Konya Ovası’nın yağışta kötünün iyisi durumunda olduğunu aktaran eden Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, “Hububat döneminin başında biraz yara aldık. 15 Kasım’da yağan yağışlar biraz daha devam ederse tohum çıkış sorunu ortadan kalkar” dedi.

 

Mehmet Günnar

Hububat tohumlarının ekildiği Konya Ovası’nda, çimlenme için gereken yağışın gelmemesi çiftçiyi düşündürüyor. 15 Kasım’da gerçekleşen yağışın tohumlar için iyi geleceğini ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu,  Konya Ovası’nın durumunu gazetemize değerlendirdi.

Son 4-5 aydır Konya Ovası’na neredeyse damla düşmediğini dile getiren Prof. Dr. Soylu, “15 Kasım’da bölgelere göre değişmekle birlikte 5 ile 25 milimetre arasında yağış miktarı oldu. Özellikle ekilen tohumların çimlenmesi için bir başlangıç kaynağı oldu ama istenilen kadar değil. Yağışların devam etmesi gerekiyor. Normal şartlarda ekim ayı itibari ile Aralığın sonuna kadar her ay en az 40 milimetrelik bir yağış bekleriz ki sağlıklı hububat çıkışı olsun, bitkilerimiz kışa daha sağlıklı girsin. Çoğu çiftçimiz tarlalarını ekti. Bu yıl özellikle kuru alanlarda kışa ancak tohumlar çimlenerek girebilecek. Tarlalar kapanmayacak. Sadece sulu tarım yapan çiftçiler çıkış suyu verdiler. Elektrik maliyetlerinin çok yüksekliğinden dolayı çiftçide artık zorunlu olmadıkça sulama yapmıyor. Şuan Konya çiftçisinin durumu kötünün iyisi. 15 Kasım’da yağan yağışlar biraz daha devam ederse tohum çıkış sorunu ortadan kalkar. Başlangıçta biraz yara aldık” dedi.

Bölgemiz cazibe merkezi

Konya Ovası’nın hububatın yanı sıra şeker pancarı ve mısırda da Türkiye’nin en önemli üretim bölgesi konumuna geldiğini dile getiren Başkan Soylu, “Bu yıl 1.5-2 milyon ton civarında Konya Ovası’nda danelik mısır rekoltesi bekliyoruz. Türkiye üretiminin 6 milyon ton olduğunu düşündüğümüzde Konya’nın üretiminin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarız. Şeker pancarında da bölgemiz bir cazibe merkezi. Türkiye şeker pancarı üretiminin yüzde 30’undan fazlasını Konya üretiyor. Sadece bölgemiz fabrikalarına değil Amasya ve Adapazarı’ndaki fabrikalara da şeker pancarı temini yapılıyor. Bunun en önemli nedeni de bölgemizde üretilen şeker pancarlarının şeker oranının ve veriminin diğer bölgelere göre yüksek olması. Bu çok sevindirici bir durum ama bölgenin su kaynaklarında sınırlı olduğunu düşünürsek kesinlik üretim kapasitesini artırmak için havzalar arası su transferinin yapılması gerekiyor. Bu kaynakları sağlanırsa Konya Ovası ülkenin ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılayacak güçte” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.