1. YAZARLAR

  2. Saliha Evkaya

  3. Yağlı Saçlardan Nasıl Kurtulabiliriz?
Saliha Evkaya

Saliha Evkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yağlı Saçlardan Nasıl Kurtulabiliriz?

A+A-

Bugün bir çok kişinin sosyal hayatını yakından etkileyen yağlı saçların bakımıyla ilgili bilgiler vereceğim.

Pek çok nesnenin parlağı makbuldür ama cilt ve saçlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Yağlı saçlar çoğu kültürde kişisel temizliğine özen göstermeyen anlamına gelmektedir. Cilt tipi yağlı olan insanlarda daha çok görünmekle birlikte, çok sık yıkanan veyahut çok sık yıkanmayan saçlarda da görülmekte. Evet, yanlış okumadınız. Yağlı saçlar, saçı sık yıkamaktan da oluşabilir, saçı sık yıkamamaktan da…

***

Saç derimiz ve saç tellerimizde birçok doğal yağ bulunur. Hatta, saç derimiz her gün 2-4 gram arası yağ (ya da sebum) üretir. Bu miktar kabaca yarım tatlı kaşığı ayçiçek yağına eşittir. Saç derinizin her gün üreteceği yağ miktarını değiştiremeyecek olsanız da, bunu kontrol altına almak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Örneğin, saçı doğal kıllı saç fırçası ile taramak bunlardan biri. Doğal kıllı saç fırçaları yağı eşit oranda saç boyunca dağıtır, saç derisinde biriken yağı arıtarak saç uçlarına dağıtır. Bu da karma saç oluşumunu önlemeye yardımcı olur: yani kökleri yağlı, uçları kuru saçlar.

***

Saç derisi yağın en çok biriktiği yer olduğundan şampuanı bu alana uygulamakta önemlidir. Saçınızın temiz olduğunu en net şekilde gösteren işaret, şampuanlama sırasında saçınızın köpürmesidir. Kir ve yağ köpüklerin oluşmasını önleyebilir. Bu nedenle ilk köpürtme denemenizde bunu görebilirsiniz. Böyle bir durumda saçınızı ikinci kez şampuanlamanız gerekebilir. Arındırıcı şampuanlar, haftada bir kez kullanıldığında saça bukleli görünüm vermek için kullanılan ürünlerin kalıntılarını temizleyebilir ve günlük şampuanlama rutininizi sıfırlayabilir.

***

Berrak bir şampuan tercih edin, zira şampuanların şeffaf olması şampuanların tamamen temizlemeye, arındırmaya odaklı olduğuna işaret eder. Birbirine karışmış, dolanmış saçları açmak için saç bakım kremini önce saç uçlarına ve sonra da saç derisine temas etmeyecek şekilde saçlarınızın tüm uzunluğu boyunca uygulayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar