1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Yağmur Suyu Hasadı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yağmur Suyu Hasadı

A+A-

Ham fikir ile proje arasındaki farkı anlamak için düşünmek gerekiyor.

*

Düşünmeyen fikir nedir bilmiyor. Çalışmayan, çabalamayan projeyi tanımıyor.

*

Nasıl oldu da biz böyle, hem zihnen hem bedenen tembel duruma düştük? Ham fikirleri proje gibi anlatır, anlatanlara kanar olduk?

*

Nasıl oldu da biz böyle, tedbir almayı unutup tepki vermeyi marifet belledik.

*

Geçen yıl Mart ayından beri, virüs bulaşmasından korunmak için elleri sık sık yıkamak gerektiği öğretildi. Bu sıklıkta el yıkamanın su rezervlerini tüketeceğini fark edenler ve toplumu uyaranlar oldu; ellerinizi sık sık yıkayın ama suyu boşa akıtmadan, suyu israf etmeden yıkayın dediler.

*

Bazıları bu uyarıları anladı ve düşünenlere katıldı. Bazıları ise, yağışlar gecikince, barajların su seviyesi kritik seviyenin altına düşünce ancak anladı.

*

Özellikle belediyelerin su yönetim kurumlarını yönetenler su tasarrufu için niçin zamanında tedbirler almak yerine, suyun bitmekte olduğunu görünce tepki vermeye başladı? Musluklara, su tasarrufu sağlayan alet takın demeyi niçin 6-8 ay önce düşünmediler? Su faturasını ödemekte bile zorlanan vatandaşa niçin hediye kampanyaları başlatmadılar? Zamanında!

*

Bu bir yana bir de “yağmur suyu hasadı” konuşulmaya başlandı. Yağmur suları bundan sonra boşa akıp gitmek yerine, her binanın yanına yapılacak kuyuları dolduracakmış. O kuyularda biriken yağmur suları musluk suyu tüketiminde büyük tasarruf sağlayacakmış. Ne zaman?! Binaların yanına kuyu yapılınca ve tahliye olukları yağmur suyunu, çatıdan o kuyuya yönlendirince! Çok kolay.

*

Kolay tabi! Ancak bunu su kıtlığına ramak kalınca konuşanları anlamak zor.

*

Sanıyorum 26 yıl önce aynı fikir yine gündemdeydi. Çok beğenmiştim. O gün bugündür, Allah nasip eder bir ev yaptırabilirsem, yağmur suyunu nasıl hasat edeceğim üzerine düşünürüm. Kuyuyu evin ne tarafına kazdıracağım, güvenlik tedbirleri, yağmur suyunu kuyuya taşıyacak oluklar ve kanallar, biriken su nasıl kullanılacak. 26 yıl…

*

İyi de çeyrek asır önce toplumun gündeminde olan ve beğenilen, yararlı olduğu kabul edilen böyle bir fikir belediyelerin su yönetim ve imar yönetim kurumları tarafından, üstelik onca imar yönetmeliği değişikliğine rağmen niçin uygulamaya alınmamış? Niçin proje haline getirilmemiş?

*

Şimdi suların bittiğini görünce, bunu bir çözümmüş gibi konuşmak da ne oluyor; fikir mi, proje mi yoksa avunma mı? Yarın barajlar dolunca yine unutulacak mı?

*

Halk ham fikir ile proje arasındaki farkı anlamazsa, halkı yönetenler proje yapmayı öğrenir mi? Halk unutursa, halkı yönetenler hatırlar mı? Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.