1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Yandaş ve Karşıt
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yandaş ve Karşıt

A+A-

Ekonominin durumunu anlatan bir habere yapılan yorum;  “iktidar karşıtı birine ne anlatsan yersiz. Karşıt düşüncede olanların tartışması, olduğun yerde patinaj yapmak gibi bir şey” diyordu. Çok doğru ama eksik diyordu. Bu yorum iktidar karşıtları için geçerli olduğu kadar iktidar yandaşları için de geçerlidir.

*

Bizim sorunumuz “iktidar karşıtı” olanlar veya “iktidar yandaşı” olanlar değildir. Bizim sorunumuz farklı düşünenlerin, nezaket ve medeniyet içinde oturup insana yakışır bir şekilde konuşamamasıdır.

*

Bir fikre veya bir partiye düşünmeden “karşıt” olmak ile düşünmeden “yandaş” olmak arasında fark yoktur. Her ikisi de “ferasetli insana”, “basiretli insana” yakışmaz bir davranıştır. Kâmil insana, erdemli insana yakışan, yandaşlık veya karşıtlık için konuşmak değil gerçeği ortaya çıkarmak için konuşmaktır...  Düşünerek, sorgulayarak, işin aslını anlamaya çabalamaktır.

*

Sorunumuz; öğrenmek, aslını anlamak ve kendini geliştirmek için çabalamak yerine "kanmış olduğu bilgileri(!)" karşı tarafa dayatarak kabul ettirme çabası içinde olan kişilerin, bilgi ile düşünerek cevap veremeyince sloganlar arkasına gizlenerek küfür etmeyi, dışlamayı ve kavga çıkarmayı tercih etmesidir.

*

İnsana yakışan kavga için değil, anlaşmak için, uzlaşmak için tartışmaktır. Çünkü kavgada kazanan, kavga edenler arasında olmaz. Kavga edenler arasında daha az kaybeden olur belki ama kazananlar, kavgayı dışarıdan izleyenler arasında bulunur.

*

Kime oy vereceğinizi bir kenara bırakın ve bu hataya düşmemeye bakın, işin aslını anlama, hakikati öğrenme çabasında olanlardan olmaya bakın. Çünkü;

Farklı fikirde olmak,

Karşı fikirde olmak değildir.

Karşı fikirde olmak bile

Düşman olmak değildir…

İnsan olmak “anlayışı” getirir.

Dayatmak için değil,

Anlaşmak için konuşmak gerekir.

Sonuç ne olursa olsun, vatan hepimizindir,

İnsan olmak; birlikte yaşamayı ve uzlaşmayı gerektirir.

*

Hata ve kusurlarımız ortaya çıkınca düşmanı ve dış mihrakları suçlamak değildir marifet. Marifet, ‘düşman bize düşmanlık etmek için hangi yanlış ve eksik politikalarımızdan güç alıyor?’ diye sorup, buna cevap bulmak ve yanlışlarımızı düzeltmek, eksiklerimizi gidermek için çabalamayı gerektirir. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.