1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Yangına Karşı Önlemler
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yangına Karşı Önlemler

A+A-

Türkiye’de her yıl 25 Eylül günü başlayıp 1 Ekim günü biten Yangın Haftası nedeniyle bugün sizlere yangına karşı alınması gereken önlemleri ve yangın anında yapılması gerekenleri derledim. Günümüzde iş yerlerinde ve evlerde çıkan yangınlar ne yazık ki çok sayıda can ve mal kaybına neden oluyor.

Kurum ve iş yerlerinde yangına karşı alınması gereken önlemler:Yapılarda yanmaz veya yanması güç yapı malzemeleri kullanılmalı. Yangının yayılmasını önlemek amacıyla, yangın bölümleri oluşturulmalı. Ateşleyici ve yanıcı malzeme kaynakları birbirinden ayrı yerlerde depolanmalı. Her an çıkabilecek yangınlar için yangı söndürme cihazları çalışır durumda bulundurulmalı. Sabit elektrik tesisatı sık sık kontrolden geçirilmeli. Yangın çıkışları açık tutulmalı, acil ışıklandırma sistemleri kurulmalı. Her türlü işyerinde yangın söndürme tüpü bulundurulmalı, düzenli bakımları yaptırılmalı ve nasıl kullanılacağı öğrenilmeli.

Konutlarda yangını önleyici tedbirler: Tavan arası ve bodrumlar temiz tutulmalı. Çocukların ateşle oynamasına izin verilmemeli. Soba, kalorifer ve mutfak ocakları dikkatli kullanılmalı. Yanıcı maddeler konutun uygun yerinde saklanılmalı. Elektrik tesisatından çıkabilecek yangınlara karşı tesisatın düzenli bakımı yaptırılmalı. Sıvasız, çatlak, hatalı inşa edilmiş ve dolmuş bacalar kullanılmamalı. Konutlarda da yangın söndürme tüpü bulundurulmalı, düzenli bakımları yaptırılmalı ve nasıl kullanılacağı öğrenilmeli. Konut yangınlarında tahliye zamanı çok kısıtlıdır, bu nedenle konutlar için tahliye planı yapılmalı. Yangınlarda erken uyarı çok önemlidir, bu nedenle her konutta mümkünse bir kaç tane duman detektörü bulundurulmalı, bunların düzenli olarak kontrolleri yapılmalı.

Yangın anında yapılması gerekenler: Telaşa kapılmadan çevrede yangın ihbar düğmesi varsa ona basılmalı. 112 No’lu telefondan yangın itfaiyeye bildirilmeli. Yangının adresi en kısa ve doğru şekilde mümkünse yangının cinsi ile birlikte bildirilmeli. İtfaiye gelinceye kadar mümkünse yangını söndürmek için eldeki mevcut imkanlardan yararlanılmalı. Yangın kapalı alandaysa yayılmasını önlemek için kapı ve pencereler kapatılmalı. Bunlar yapılırken kendimiz ve başkaları tehlikeye atılmamalı. Eğer alevler çoğalmışsa ve binadan çıkış olanaksızsa, yatak altlarına dolaplara saklanılmamalı, pencereden dışarıdakilerle iletişim kurulmaya çalışılmalı. Dumandan boğulmamak için yardım gelene kadar eğilerek ve sürünerek hareket edilmeli, ağız ve burun ıslak bez ya da mendille kapatılarak nefes alınmalı. Duman ve yanık kokusu başka odadan geliyorsa kapılar açılmamalı, kapıya dokunulmamalı. Kıyafetiniz alev almışsa; koşmadan durup yere yatarak yuvarlanılmalıdır. Battaniye türü örtüler alınarak alevler boğulmaya çalışılmalı. Eğer vücudumuzda yanık varsa, hemen soğuk suya tutulmalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.