1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Yanıldık Derken?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yanıldık Derken?

A+A-

Yine mi? Peki bu sefer nerede yanıldık?  Lozan Antlaşmasını zafer değil hezimet gibi anlatanları dinleyerek mi yanıldık? Sevr Antlaşması'nı çöpe atarak Lozan ile Türkiye Cumhuriyetini kuranlara sövenleri adam yerine koyduğumuz için mi kandırıldık?

*

Sonucu getiren süreci göz ardı ederek sonuçlar üzerinden tartışmak zaman kaybıdır. Esas sorun daha derinlerde bir yerlerde aramak gerekir.

*

Bakınız, ...IKBY Başkanı Mesud Barzani, geçen yıl, 14 Mart 2016'da, ABD'de yaptığı açıklamada “Lozan'dan beri devlet kuramıyoruz” diyerek “Ortadoğu haritasının yeniden çizildiğini” belirtmiş. Aynı Barzani, 28 Haziran 2017'de Washington Post'ta yayımlanan makalesinde ise “Yüz yıl önce, I. Dünya Savaşı'ndan sonra (Sevr'de) Kürtlere bağımsız devlet olmaları için söz verilmişti. Fakat Kürtlerin talepleri aksine Kürdistan; Türkiye, İran, Suriye ve Irak arasında bölüştürüldü…” dedi. (Sinan Meydan, Sözcü Gazetesi 26 09 2017)

*

Barzani'nin IKBY Anayasası, Sevr Antlaşması'nın “Kürtlere özerklik” verdiğini, ancak “uluslararası çıkarların ve siyasal dengelerin Kürtlerin bu hakkı elde edip uygulamaya geçirmelerini engellediğini” belirterek başlamakta... (Arslan Bulut, Yeniçağ Gazetesi,5 Ocak 2017).

*

Barzani, açık açık Sevr hayallerini anlatıp, Lozan'dan rahatsız olduğunu söylüyorken, siz kimleri dinliyordunuz? Sizi “yanıltanlara kanmakta” niçin ısrar ediyordunuz?

*

Hoca gibi, dindar gibi, alnı secdeye değer gibi görünen birileri tarafından din adına kandırıldığınızı çok acı bir tecrübe ile anladınız, tarihçi gibi görünen, Osmanlıcı gibi görünen birileri tarafından da tarih adına kandırılmakta olduğunuzu anlamak için nasıl bir bela bekliyorsunuz?

*

Barzani'nin bağımsızlık referandumunun şifrelerini çözmek için yüz yıl geriye gitmeliyiz diyor Sinan Meydan, gidelim de henüz günümüzde, gözümüz önünde yaşanan olaylarda kahramanı hainden ayırt edemeyenler, yüz yıl öncesi olayları nasıl anlayıp yorumlayacaklar?

*

Acizane kanaatim “vatanın sınırları ve milletin geleceği eli silah tutanlara bağlı olduğu kadar eli kitap tutanlara da bağlıdır ve dinleyerek kananlar yerine, OKUyarak öğrenen, düşünen, sorgulayan bir nesil yetiştirmeliyiz.”

*

Eğitim sistemimizi buna göre geliştirmeliyiz bu da sadece sonuç olan sınavlar ile oynayarak değil, eğitim sürecinin kendisini geliştirecek bilimsel politikalar ile sağlanır?

*

Eğitim yoksa kandırmak da kolaydır kandırılmak da…

*

Düşman kandırabilir, yanıltabilir. Düşmanı suçlamak marifet değildir. Düşmana, bize düşmanlık yapacak gücü ve cesareti hangi yanlış politikalarımız ile verdiğimizi anlamak için biraz da kendi kusurlarımıza bakmak gerekir…

*

Hayati konularda, bu kadar kolay kandırılan ve yanılanların devletin tüm güçlerini bir kişide toplayan başkanlık sistemini niçin istediğini tekrar düşünmek gerekir?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.