Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yanlış Söylem

A+A-

Allah Resulü’nün cenazesini 17 kişi mi kıldı.

Geçenlerde bir sohbet meclisinde söylendi bende sadece tebessüm ettim. Lakin baktım yanlış bir söylem baya anlatılır inanılır olmuş bende nacizane bu konuyu kaleme alayım, dilim döndüğünce anlatayım dedim.

Bu iddia kesinlikle asılsızdır. Yaptığım ve bu işin uzmanı kişilerin yaptığı bütün araştırmalara göre erken döneme ait olan hiçbir kaynak veya rivayette ne 16 ne de 17 kişinin Peygamberin namazını kıldığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Üstelik sadece Sünnî kaynaklarda değil, Şîanın referans aldığı kaynaklarda bile böyle bir iddia yoktur.  Dolayısıyla bu iddiayı ortaya atanlar kesinlikle mesnetsiz söylentileri bilgi diye sunmaktalar. Ve Hanefi mezhebinin hakim olduğu Türkiye topraklarında.

Kaldı ki, böyle bir iddia kaynaklarda yer almış olsa bile, bu durum iddiayı doğrulamaz.

Zira rivayetin kim/kimler tarafından ortaya atıldığına bakmak gerekir.

Nihayetinde ayetle desteklenmemiş hiç bir görüşün kabul edilmesini de ben şahsen desteklemem.

Cenazeye 16 kişinin katılıp 17. kişi olarak Hz. Ali’nin imamlık yaptığı iddiası da kesinlikle yanlıştır. Bu iddia Hz. Ali’ye paye çıkarabilmek adına Şîa tarafından uydurulmuştur. Hz Ali’yi ne kadar sevsem de Şiaya karşı biriyimdir.

Namaz tarihini epeyce çalışmış ve üstüne kafa yormuş, yapılan bütün araştırmaları elimden geldiğince okumuş birisi olarak şunu hatırlatmalıyım ki, Resulüllah zamanında cenaze namazının imam eşliğinde kılındığına dair bir tek örnek yoktur.

Nitekim Resulüllah birçok sahabenin cenazesine katılmış, ancak hiçbir cenazeyi kıldırdığına dair bir iddia da yoktur. Nitekim onun katıldığı cenazelerle ilgili haberlerden bahsedilirken, cenaze için dua ettiğinden/namazını kıldığından söz edilir. Diğer bir deyişle kıldırdığından bahsedilmez. Ayrıca cenazeler mescide/camiye getirilmez, evden alınıp doğrudan mezarlığa götürülürdü.

Dolayısıyla Resulüllah’ın cenazesini kimse kıldırmamış veya imam olmamıştır. Buna mukabil herkes cenaze önünde dua etmiştir. Zaten salâtın bir anlamının dua olduğunu da hatırlatmak isterim. Üstelik sadece erkekler değil, kadın ve çocuklar da katılıp dua etmişlerdir.

Hiçbir klasik kaynakta yer almayan mesnetsiz iddia, tahminime göre olsa olsa Şîa tarafından ortaya atılmış olabilir. Zira Şîa Resulüllah’tan sonra Hz. Ali’nin başkan/imam olması gerektiği tezini savunmaktadır. Hatta bunu bir inanç doktrinine dönüştürdüğü gibi, ilk üç halifeyi onun hakkını yemekle itham etmektedirler. Dahası imamet konusunun nasla sabit olduğunu ileri sürerek, Allah’ın emrine uymadıkları iddiasıyla ilk üç halifeyi küfürle itham etmekteler.

Kanaatimce Hz. Ali’nin cenazeye imamlık yaptığı ve namazını çok az sayıdaki kişini kıldığı iddiası, diğer müminleri ilzam etmek adına ortaya atılmıştır. Deyim yerindeyse Hz. Ali’nin hakkını yeme ve halifeliği ele geçirme pahasına, sahabenin cenazeyi ortada bıraktığı gibi bir algı oluşturulmuştur. Anlaşıldığı kadarıyla Ali’nin namazını kıldırdığı iddiası da, Resulüllah’ın hastalığı sırasında Hz. Ebû Bekir’in namaz kıldırmakla görevlendirildiğine dair rivayetlere karşılık olarak ona paye çıkarmak adına ortaya atılmış olabilir.

Maalesef dinî konularda ahkâm kesmek harcı âlem bir meslek olduğu için, iki kitap okuyan kendisini alim sanıp ahkâm kesebilmektedir. Yazıya konu olan iddiada da benzer bir durum söz konusudur.  Deyim yerindeyse “bir deli bir kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış” misali, boş tartışmalarla zihinler bulandırılmaktadır.

Sonuç itibarıyla kaynaklarda olmayan bir iddia üzerinden bu tür spekülasyonlar yapılmasının veya dillendirilmesinin kimseye bir faydasının olmadığını düşünüyorum.

Keşke bu tür içi boş iddialarla enerjiler boşa harcanacağına, Resulüllah’ın öğretisinin kurucu ilkelerine dair hassasiyetler ön plana çıkarılsa ve Resulüllah gibi yaşansa.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.