1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Yap Boz İçin İpuçları
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yap Boz İçin İpuçları

A+A-

Çocukluk yıllarımızdan yapboz adıyla bildiğimiz puzzle günümüzde yetişkinler arasında gittikçe yayılan bir hobi haline geldi. Konya’daki birçok arkadaşımın en büyük ilgi alanlarından biri de yap boz.

Puzzle yapmaya yeni başlayanlar için puzzle yapmanın püf noktalarından bahsedecek olursak, öncelikle renk ayrımı yapılmasını tavsiye ederiz. Pek çok puzzle belli başlı ana renkler ve bu renklerin tonlarından oluşur. Renk tonları arasından bazen keskin bazen de çok silik geçişler olabilir. Renk ayrımı yaparken tonlamaya dikkat etmek ve ayrımı buna göre yapmak işinizi oldukça kolaylaştırcaktır. Renk ayrımı doğru bir şekilde yapıldığında puzzle hem daha kolay hem daha kısa sürede ortaya çıkacaktır.

Renk ayrımı yaparken küçük pet bardaklar ya da plastik kaseler kullanabilirsiniz. Böylece hem detaylı bir gruplama yapmış olur hem de toplamanız gerektiğinde bu kapları iç içe koyarak fazla yer kaplamadan saklayabilirsiniz. Renk ayrımı yaparken puzzledaki belirgin nesneleri, küçük bölümleri ya da alternatifsiz alanları da ayırmak gereklidir. Bu bölümlerin parçalarını da ayrı bir yerde renkten bağımsız gruplayabilirsiniz. İlk önce bu bölümler birleştirildiğinde elde kalan parça sayısı azalacaktır. Puzzle yaparken farklı bölgelerden birleştirme yapmak ve sonrasında bu bölgeleri resmin bütünündeki yerine koymak işinizi kolaylaştıracak detaylardandır.

Puzzle parçaları içinde yaklaşık dörtte biri kadarı şekil açısından farklıdır. Bu farklı girinti ve çıkıntılara sahip özel parçaları da ayrı bir yerde gruplamak puzzle yapmayı kolaylaştıran püf noktalardan birisidir. Puzzle yaparken ışık oldukça önemlidir. Işığın yönü renkleri doğru ayırmanızı etkileyen faktörlerden birisidir. Eğer ışık sebebiyle parçaları seçmekte zorlanıyorsanız ışığın yönünü ya da oturduğunuz yeri değiştirebilirsiniz. Yeni başlayanlar için siyah beyaz ya da iki renkli puzzle yerine çok renkli puzzle seçmek daha yerinde olacaktır. Böylece hem ilk deneyimleri hüsranla sonuçlanmayacak hem de puzzle yapmanın keyfini daha iyi anlayacaklardır.

Birçok insan puzzle yapmayı zor ve sıkıcı bulabilir ancak puzzle tutkunları için puzzle yapmak heyecan dolu ve son derece keyif verici bir süreçtir. Parça sayısı ve zorluk seviyesi arttıkça verdiği haz da artar. Eğer siz de puzzle yapmaktan keyif alıyor ve tutkunu olacağınızı düşünüyorsanız son olarak tavsiyemiz bir puzzle halısı edinmeniz olacaktır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar