1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yapı Denetimciler Sadece Kendi İşini Yapmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yapı Denetimciler Sadece Kendi İşini Yapmalı

A+A-

İnşaat denilince insanların can ve mal güvenliği ilk akla gelendir. Tabi ki can ve mal güvenliğimiz söz konusu ise mutlaka inşaatların denetlenmesi gerekmektedir. Yapı denetimlerinin de kuralları çerçevesinde vicdani ve ahlaki ölçüde yapılması da önem arz etmektedir. Bundan dolayı da yapı denetimi yapanların en ufak bir eksikliği daha gözden kaçırmaması şarttır. Özellikle yapı denetimcileri denetim dışında başka iş yapmamalı, üzerine düşen görevi tam anlamıyla yerine getirmeli ki can ve mal güvenliğimiz konusunda rahat olalım. Kanunen yasak olmasına rağmen, bizde yapı denetim firmaları her işle uğraşıyor. Müteahhitlik, proje yapımı, iş takibi ve emlakçılık gibi vs. işleri de yapıyor. Can ve mal güvenliği söz konusu ise bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir. Yapı denetim firmaları asıl işini yapmalıdır. Asıl sorun Yapı Denetimi Kanunu çıktıktan sonra kanunda birtakım revizyonlara uğranmasının ardından giderek de yapı denetim firmalarının sayılarının artmasıdır. Oysa ilk yapı denetim firmaları ortaya çıktığı zaman alınan ücretler firmaları tatmin edecek seviyedeydi. Vermiş oldukları hizmetlerin bedelini alıyorlardı.
***
Yapılan kanun düzenlemesi ile tekrar yapı denetim firmalarının sayısı arttı. Yapı denetimlerin sayısı artarken, almış oldukları ücretlerin yarıya düşmesiyle de birçok olumsuzluklar da beraberinde getirdi. Bundan dolayı da yapı denetim firmaları sıkıntıya girdi. Maddi olarak sıkıntıya girdiklerinden dolayı da birtakım işlerden de feragat etme durumlarına geldiler. Maliyetleri karşılayamaz duruma düştüler. Son dönemlerde diplomalı mühendisler çalıştırıyorlar. Fakat mühendislerin diplomaları var, kendileri yok. Diploma kiralama, diploma kullanma olayına gidilmeye başlandı. İşi çeviremedikleri için buna mecbur kalıyorlar. İnşaatın her aşamasında etkin olarak görev almalarından dolayı işlere yetişemez hale geldiler. Bunun sonucunda da denetim yetersizliği oluştu. Diğer taraftan yapı denetimin üzerinde inanılmaz bir evrak yükü oluşmuş durumdadır. Bütün bu sorunların hepsi yapı denetim firmalarının verimli çalışmalarına engel oluşturdu.
***
Konuyla ilgili Konya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakkı Erkan, “İnşaatların denetlenmesi lazımdır. Denetim söz konusu olunca da yapı denetimi firmaları devreye giriyor. Tabi ki bu işi yapanlar art niyetten kurtulup, gerçek anlamda yapı denetimi işini yapmalılar. Özellikle yapı denetimi işi yapanlar inşaat ve proje işi yapmamalıdır. Tek işi yapı denetim olmalıdır. Yarı kamusal hizmet veren yapı denetim firmalarını müteahhitler kendileri seçmemelidir. Bunun yanında yapı denetimi eskiye dönmelidir. Konya’da aktif çalışan 40’a yakın yapı denetim firması vardır. Çalışabilir yapı denetim firması öngörüsü ise 120’ye yakındır. Zümrüt faciasından sonra belediyeler yapı denetimlerini ve kontrolünü sıkı tutmaya başladılar. Can ve mal güvenliği açısından hassas olan yapı denetim işi ucuz olmamalıdır. Bunun yanında hakkı da verilmelidir. Göz yumulacak bir anlayış içinde olunmamalıdır. Çünkü insanların can ve mal güvenliği ön planda tutularak vicdani çerçevede ahlaki davranılmalıdır.”
***
İbrahim Hakkı Erkan, yapı denetim firmalarının asıl kendi işi olan yapı denetiminin dışında iş yapmamaları konusunda uyarırken, yeniden bir yasal düzenlemenin yapılmasının şart olduğunu dile getiriyor. Yapı denetiminde minnet ve çıkar öncelikli değil, can ve mal güvenliği öncelikli olmalıdır derken, yapı denetim işlerinin tarafsız yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Gelinen nokta da yapılacak tek işte Yapı Denetim Kanunu’nun yeniden revize edilerek daha sağlıklı bir yapıya getirilmesidir. Bunun işin başka da bir yolu yoktur. Ne dersiniz sizce de öyle yapılması gerekmez mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.