1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yapı Denetimi Çok Sorunlu
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yapı Denetimi Çok Sorunlu

A+A-

Geçen hafta İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi’nin 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü programına katıldım. 
İnşaat mühendisleri odası üyelerinin yanı sıra davetlilerin katıldığı programda, İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar’ın; ülkemizdeki inşaat mühendislerinin yaşadığı sorunları ve en önemlisi de yapı denetiminde aksayan yönleri ele aldığı konuşması dikkatimi çekti.
&&&
Ali Çınar, Mevcut Yapı Denetim Yasası’nın düzgün işlenebilmesi için eksikliklerinin tamamlanması gerektiğini ve hala bunu aşamadıklarını ifade ettiği konuşmasında, “En çok üzerinde durduğumuz husus mevcut yapı denetim yasasıdır. Bu yasanın düzgün işleyebilmesi için eksikliklerinin tamamlanması gerekir. Hala biz bunu aşamadık. Yapı denetim sisteminin ana 3’lü saç ayağı vardır. Bunlar, Yapı sahibi-Yapı Denetim Firmaları –Yapı Müteahhitleridir. Gelinen süreçte yapı sahipleri artık yapı müteahhidi oldu. Ülkemizde halen yapı müteahhitlerinin tarifinin yapılmaması, kriterlerinin belirlenmemesi ve cebinde parası olan herkesin rahatça müteahhit olması sebebiyle yapı sahipleri de yapı müteahhidi oldu. Şu anda işveren konumundalar. Bu yasanın en can alıcı noktası da buradadır. Yapı müteahhitleri ile yapı denetim arasındaki çıkar ilişkisini çözmediğimiz takdirde bu yasayı düzgün bir biçimde işletemeyiz. Yine dile getirdiğimiz mesleki sorumluluk sigortası, yapı sigortası olmadan bu yasa sağlıklı bir biçimde işletilmez. Bunların mutlaka giderilmesi gerekiyor” diyor.
Anlaşılan o ki, Yapı Denetim Yasasının hala eksiklikleri giderilmediği bariz bir şekilde ortadadır. Söz konusu yasanın aksayan yönlerinin çözümü kavuşturulması gerekiyor.
Ali Çınar’ın da dile getirdiği gibi mesleki sorumluluk sigortası, yapı sigortası olmadan bu yasa sağlıklı bir biçimde işletilmez. Yapı denetim firmalarının hukuki sorumluluklarının çerçevesi netleştirilmelidir. Öncelikle ilgili Bakanlık ve yetkilileri bu sorunu mutlaka çözmelidir. Burada mesleğin içindeki insanlara da önemli görevler düşüyor. Ahlaki ve vicdanı sorumluluklarını bilmesi önemli.
&&&
Ülkemizin büyük bir kısmı deprem kuşağında.
Depremle mücadele edebilmenin yollarından birisi de depreme dayanıklı, kaliteli ve güvenli yapılar üretmek. Bu anlamda inşaatlık mühendisliğinin mesleki sorunlarının yanında
yapı denetimindeki tüm eksikliklerin giderilmesi hayati bir önem taşıyor.
Sonuç olarak Yapı Denetim Yasasındaki eksikliklerin düzeltilmesi hayati önem taşıyorsa neden hala gereken yapılmıyor?
Allah göstermesin yeni can kayıpları ve olaylar yaşandıktan sonra mı gerekenleri yapacağız?
Ne derseniz o zaman iş işten geçmiş olmayacak mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.