1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yapı Denetimi Ticarete Alet Edilmesin
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yapı Denetimi Ticarete Alet Edilmesin

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odasının düzenlediği odanın kuruluşunun 59. yılı programına katılmıştım. Orada meslekte 25 ve 40 yılına ulaşan inşaat mühendislerine plaket ve onur belgesi verilmesi anlamlı idi.

Neden mi derseniz?
Oda üyelerinden olan inşaat mühendisleri şehrimizin imar hareketine katkıda bulundular.
Bu şehrin hastanelerini, okullarını, konutlarını, sanayi tesislerini, yollarını, köprülerini, barajlarının proje ve uygulama aşamalarında yer alarak birçok katkıyı da sağladılar.
Son 11 yılda 40 milyon metrekare projeyi şehrimize kazandırdılar. Bu da 150 metrekareden sadece konut olarak düşünecek olursak toplamda 250 bin konuta tekabül etmektedir.
Programın açılışında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Çınar konuşmasında inşaat mühendislerinin şehrimizdeki gelişmeye katkıları hakkında bilgiler verdi.
Ali Çınar, “Son 6 yılda 100 bin konut satışı gerçekleştirilmiştir. Yani son 6 yılda her yarım saatte bir konut satışı gerçekleşmiş. Bu rakamlar çıkan 2 netice vardır. Birincisi odamızın gayretleri ile meslektaşlarımız tarafından şehrimizin güvenli ve kaliteli yapılaşma adına yapı stoklarımızın yaklaşık yüzde 40’ ı yenilenmiştir. İkincisi ise ülke ekonomisin amiral gemisi olan inşaat sektörüne meslektaşlarımızın ne denli büyük katkılar sağladıkları da rakamlar göstermiştir” diyor.

Anlaşılan o dur ki, Konya’daki inşaat mühendisleri şehrimizin kalkınmasında, güvenli yapılaşma aşamasında büyük rol üstlenmişlerdir.
Bu katkılarından dolayı başta İnşaat Mühendisleri Odası yönetimini ve Konya’daki inşaat mühendislerini ve sektörün temsilcilerini kutluyorum.
İnşaat mühendislerinin ve sektörün sorunlarının çözümü hakkında da Ali Çınar’ın söyledikleri dikkatimi çekti.

Çınar, “Cumhuriyet tarihinden itibaren gerek meslek odamızla ilgili gerekse meslek alanlarımızla ilgili en fazla yasa ve yönetmeliklerin değiştiği zor bir dönem geçirmekteyiz. Bu yasa ve yönetmeliklerle mücadele etmekteyiz. Yapı denetim uygulamasının ticari pazarlıklara alet edilmediği, yapı müteahhitlerinin tanımlarının belirlendiği imar yönetmeliklerin, kanunların sürekli değişiklere artık maruz kalmadığı, proje müelliflerinin belli kriterleri sağlayan meslektaşlar tarafından yapılması gerektiğini, mesleki faaliyetlerin de denetlenmesi gerektiği konusu üzerinde hassasiyetle duruyoruz.”
Burada Ali Çınar’ında belirttiği gibi, Yapı Denetim Uygulamasının ticari pazarlıklara alet edilmemesi gerekiyor. Yapı Denetimi Uygulamalarında mutlaka eksiklikler var ki, günümüzde üzerinde çok duruluyor.

Özellikle deprem kuşağında olan ülkemizde Yapı Denetimi Uygulaması hayati bir önem taşıyor. Öyle ise Yapı Denetimi Uygulaması ticari pazarlıkların dışında olmalıdır.
Bu konuda ahlaki, vicdanı ve etik davranılmalıdır.
Bunun içinde yapılanması gerekenleri ilgililer ve kurumlar yerine getirmelidir.
Her sorunun çözümü uzadıkça, yeni soranlar eklenir, sonra içinden çıkılmaz bir hal alır.
Hal böyle iken, bu sorunun çözümü acil ve önemlidir.
Umarım Yapı Denetimi Uygulamasının var olan sorunlarından kurtulmamız için hükümet gerekli düzenlemeleri yerine getirir. Sektörün önündeki diğer sorunları da çözüme kavuşturur.

İnşaat mühendislerini ve sektörü bu anlamda rahatlatır.
Ne dersiniz?
Bugünden itibaren Yapı Denetimi Uygulamasını ticari pazarlıkların dışında bırakmayı başarabilecek miyiz? Yapılan hatanın birçok can ve mal kaybına sebep olmasını kim ister ki. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.