1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Yarasalar Gece Uçar
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yarasalar Gece Uçar

A+A-

Montrö Sözleşmesine dair duydukları bir şüphe üzerine 103 emekli amiralin “muhtıra niyetiyle” hükümete karşı bildiri yayınlaması Türkiye karşıtı cephelerin an be an faaliyette olduğunu bariz bir şekilde ortaya koydu. Montrö Sözleşmesinin tartışmaya açılmasının endişe verici olduğunu ifade eden amiraller muhtıravari üslupla siyasete ayar vermek isterken darbe imasında bulunma cüretini de gösterdiler.

Amiraller için Montrö Sözleşmesini elzem kılan sebepler nedir acaba? Bir örnek vermek gerekirse; bahsi geçen sözleşmenin 10. Madddesi “Barış zamanında, hafif su üstü gemileri, küçük savaş gemileri ve yardımcı gemiler, ister Karadeniz'e kıyıdaş olan ister olmayan devletlere bağlı bulunsunlar, bayrakları ne olursa olsun, Boğazlar'a gündüz ve aşağıdaki 13. ve sonraki maddelerde öngörülen koşullar içinde girerlerse, ‘hiçbir vergi ya da harç ödemeksizin’ Boğazlar'dan geçiş özgürlüğünden yararlanacaklardır” demektedir. Bundan başka da gerek sivil gerekse askeri amaçlı gemilerin seyrüseferine ciddi anlamda kontrolsüzlük getiren hükümler barındırmaktadır.

Dünya ülkeleri günümüzde büyük bir salgınla karşı karşıya iken Montrö anlaşmasında buna dair de hükümler var. Bir pasajda “İçinde veba, kolera, sarı humma, lekeli humma (typhus exanthématique) ya da çiçek hastalığı olayları bulunan ya da yedi günden az bir süre önce bu hastalıklar bulunmuş olan gemilerle, bulaşık bir limandan beş kez yirmi-dört saatten az bir süreden beri ayrılmış olan gemiler, Türk makamlarının gösterebilecekleri sağlık koruma görevlilerini gemiye almak üzere, sağlık istasyonunda duracaklardır. Bu yüzden, hiçbir vergi ya da harç alınmayacaktır; sağlık koruma görevlileri Boğazlar'ın çıkısında bir sağlık istasyonunda gemiden indirileceklerdir” buyuruluyor. Gerek askeri gerek sıhhi konulardaki hükümlerin Türkiye yararına yeterlilik taşımadığı açıkça bellidir. Hal böyle iken 103 amiral neden bir anda Montrö’nün savunuculuğuna başlamış olabilir?

Bildirinin “Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır” diye başlaması dikkat çekiciydi. Kanal İstanbul, hazmedilmesi zor bir proje olsa gerek!

Bildiride yer alan  “Türkiye Cumhuriyeti tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir” şeklindeki cümle ise ‘bir durum tespitinden ziyade’ meydan okuma gibi görülmektedir. Ve bildiri metni ağırlıklı olarak Montrö Sözleşmesini savunmaya yönelik hazırlandığına göre, diğer taraf ülkelerin sözcülüğü olarak da yorumlanabilmektedir!

Amerika’nın Neokoncu kuruluşu CFR ve CFR’nin partneri WINEP ile ilişkili amirallerin de bildiriyi imzalayanlar arasında olması “İşin arkasında Amerika ve NATO’nun da olabileceği” kuşkusunu da güçlendirdi.

“PYD LAİKTİR” DİYEN

CHP’Lİ AMİRAL

Gece yarısı bildirisine imza artan amiraller arasında birbirinden ilginç profillerin olması dikkat çekti. Bir dönem CHP'de aktif siyaset de yapan Türker Ertürk “Sınırımızda PYD olsun daha iyi. İlişkilerimizi geliştireceğimiz federatif bir yapı içerisinde PYD olsun. PYD’nin laik yapısını da zaten biliyoruz “ şeklindeki skandal sözleriyle gündeme gelmişti.

Ertürk'ün Reyhanlı katliamının emrini veren THKP/C Acilciler Grubu elebaşısı Mihraç Ural ile birlikte çekilmiş fotoğrafı da bir kez daha gündeme geldi.

103’ÜN SIRRI VAR MI?

Bildiri olayı çok yönlü olarak incelemeye alındı. 103 amiral nerede toplandı, aralarında sivil temsilciler, siyasetçiler var mıydı, metni kim kaleme aldı gibi soruların cevabı aranırken 103 rakamı da dikkatlerden kaçmadı. İlk etapta 15 Temmuz darbe görünümlü işgal girişiminin yıldönümüne 103 gün kala yapılması, 15 Temmuz’da 103 darbeci general ve amiralin tutuklanması, Mavi Vatan 2019 Tatbikatına 103 geminin katılması gibi tespitlerde bulunanlar oldu.

Şurası bir gerçek ki Türk halkı darbelere ve darbecilere karşı tavır almada eskiye oranla çok daha kararlı ve cesur olduğunu bu vesile ile bir kez daha gösterdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.