1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yarınlar Çöpe Gitmesin
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yarınlar Çöpe Gitmesin

A+A-

Dünyanın birçok ülkesi geri dönüşüme önem verirken, doğal kaynakları da verimli bir şekilde kullanmaya yöneliyor. Geri dönüşüm, kaynak israfını önlemenin yanında, hayat standartlarını yükseltme çabalarını da içine alır.

Her an ortaya çıkabilecek enerji krizleri ile bu gerçeği gören gelişmiş ülkeler atıkların geri kazanılması ve tekrar kullanılması için yöntemler geliştirmiştir.

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde atıkların geri kazanılması şartını getirildi.  

Ülkemizde de belli başlı bazı atıkların geri kazanılması ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen, uygulamalarda sıkıntılar yaşanıyor.

Atık israfına son verilmesi, ekonomik değeri olan maddeleri geri kazanma ve tekrar kullanma yöntemlerini yeterince araştırıp, uygulamamız gerekiyor.

Doğal kaynaklar sınırsız olmadığı gibi, dikkatlice kullanılmadığı takdirde tükeneceği de bir gerçektir. Uzun sürede doğal kaynaklardan faydalanabilmemiz için demir, çelik, bakır, kurşun, kâğıt, plastik, kauçuk, cam gibi maddelerin geri kazanılmasını sağlamalıyız.

Bu maddeleri tekrar kullanılmasını sağladığımızda, ithal ettiğimiz bu maddelere ödenen döviz miktarı azalacaktır. Böylelikle de paramız cebimize da kalacaktır. Bunun yanında kullanılan enerjide de tasarruf sağlayacağız. Diğer taraftan çevre kirliliği de büyük ölçüde önlenecektir.

Öyle ise bugünden itibaren atık maddeleri yeterince değerlendirilmesine önem verilmeli ve bu yönde eğitimi faaliyetlerine yönelmeliyiz. Çünkü birçok değerimiz çöpe gidiyor.

&&&

Meram Belediyesi’nin Geri Dönüşüm Eğitimlerini başlatması yerinde ve anlamlı bir faaliyet.

“Her Atık Çöp Değildir! Yarınlar Çöpe Gitmesin” sloganıyla başlatılan eğitim seminerleri öğrencilere yönelik. Umarım amacına ulaşır.

Geleceğimizin emanetçisi olan çocuklarımızın bu konuda bilinçlenmesine katkı sağlar.

Kendilerini kutlarım. Şehir adına güzel bir çalışma. Meram Gödene TOKİ Şehit Yunus Berber İlkokulu’ndaki eğitim seminerinde Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun konuşmasını sizlere aktarayım.

Fatma Toru, “Dünyadaki kaynaklar sınırsız değil. Bu kaynakların tükeneceği bilinciyle atıklarımızı tekrar geri dönüşebilir hale getirmemiz gerekiyor. Dönüşebilir atıkların geri kazanımı ile doğal kaynaklarımızın korunması, enerji tasarrufu, çevre kirliliğinin önlenmesi ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakmayı arzu ediyoruz. Örneğin kullanılmış bir kâğıdın tekrar kâğıt imalatında kullanılması hava kirliliğini yüzde 70 ile 90 arasında, su kirliliğini de yüzde 35 oranında azaltıyor. 1 ton atık kâğıdın kâğıt hamuruna katılmasıyla birlikte 17 ağacın kesilmesine mani oluyoruz. Bu nedenle yavrularımız özellikle kâğıt kullanırken israftan kaçınmalıdır. Çünkü bir ağacın yetişmesi çok zaman alıyor. Kullandığınız kâğıtları geri dönüşüm kutularına atarak siz de ekonomiye katkı sağlayabilirsiniz” diyor.

&&&

Toru, bizlerin dikkatlerini geri dönüşüme çekerken,  atıkların geri dönüşümüyle doğal kaynakların korunacağı gibi, enerji de tasarruf sağlayacağımızı bizlere hatırlatıyor.

Özellikle de kullandığımız kâğıtları geri dönüşüm kutularına atmamızı isterken de, bizlerin bunu yaparak ekonomimize katkı sağlamamıza vesile oluyor.

Umarım biz de Meram Belediyesinin başlattığı “Her Atık Çöp Değildir! Yarınlar Çöpe Gitmesin” kampanyasına katılırız.

Yarından itibaren kullandığımız bir kâğıdı geri dönüşüm kutusunu atar, doğal kaynaklarımızı israf yerine, tasarruflu kullanmaya yöneliriz. 

 

Ne dersiniz? Çok da zor bir iş değildir. Bu işe önce çocuklarımızla birlikte başlamalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.