1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Yaşasın Cumhuriyet-5
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşasın Cumhuriyet-5

A+A-

Din ve dindarla benim ve Atatürk’ün bir sorunu yoktur.  Ve bu sorunların üstesinden gelen de yine Atatürk olmuştur. 
Dinin problem olmaktan çıkarılabilmesi için, kötü niyetli insanların onu kullanmalarının engellenmesi gerekir. Bu da yine toplumun din konusunda doğru bilgi sahibi olmasıyla mümkün olabilir. 
İşte tam da bu noktada Başbuğ Atatürk Türk halkının asıl kaynaktan dini öğrenmelerini sağlamak için Kur’an-ı Kerim’i Elmalı Hamdi Yazır’a tercüme ettirmiş ve devlet imkânlarını kullanarak dağıtmıştır. 
Tarih boyunca iktidarlar ve siyasiler dini kendi çıkarları için hiç çekinmeden kullanmışlardır. Buna dünya üzerinde tenezzül etmeyen tek siyasi ve lider Başbuğ Atatürk’tür. İsteseydi pekala kendisini halife ilan ettirir diğerleri gibi halkı sömürmeye devam ederdi. Ama insanları ve insanlığı uyarmayı, uyandırmayı seçti. Dinin özünü anlamış bir lider olarak, dinin siyasi alanı tümüyle insana bıraktığının farkındaydı. 
Kur’an’da siyasi yapıyla ilgili olarak adaletin sağlanması, işlerin ehline verilmesi, şura prensibinin işletilmesi gibi bir takım ilkeler vardır. Kur’an adaletin sağlanmasını, insanların güven ve huzur içinde insanca yaşabilecekleri ahlaklı bir toplumun oluşturulmasını istemektedir. Bunu gerçekleştirecek siyasi sistem, sosyal değişme olgusu çerçevesinde şekillenecektir. Bunun batı standartlarının ilerisinde bir demokrasi olması niçin düşünülmemeliydi. İnsanlığın geldiği noktada en ideal sistem demokrasi ise daha mükemmelini gerçekleştirmek elbette ki Atatürk’ün hedefiydi. 
Atatürk bunu gerçekleştirirken her Türk bireyinin demokrasiye sahip çıkacağını ve demokrasi kültürünün oluşmasını da planlıyordu. Her türlü bilgisizliğin felaket getireceğinin, fakat din alanında ki bilgisizliğin doğuracağı felaketlerin nesiller boyu devam edebileceğini ön gören Atatürk, bu alandaki eğitim reformlarıyla günümüze de ışık tutmaktadır. 
Atatürk, Osmanlı’nın küllerinden yeni uygarlık yaratmak zorunda olan bir liderdi. 
Bizler henüz bu gerçeği fark etmesek de, tarihimiz, insanlığın içine sürüklendiği baş döndürücü hıza ulaşan sosyal değişme, bilginin bir güç olarak ön plana çıkması ve insanlığın doğal akışı, Atatürk’ü yeni bir uygarlık yaratma noktasına getirmekte ve zorlamaktaydı. 
Atatürk bunu bir şekilde başaracaktı. 
Ve başardı. 
Ne var ki Türk insanı bu gerçeği henüz görememektedir. Çünkü günü birlik yaşamakta, günlük hafızasıyla düşünmekte, geleceğin belirlenmesi konusunda sorumluluk almaktan korkmakta ve bilgi çağında kendi isteğiyle okumamakta ısrar ederek cahil kalmaktadır. 
Ama ben yine de umutluyum bütün bu olumsuzluklara rağmen,
Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet ilelebet var olacaktır hiç şüphesiz. Türkiye Atatürk’ün yarattığı yeni bir uygarlıktır. Ne Mutlu Türküm Diyene…


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.