1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Yaşlılara Saygı Göstermeliyiz
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşlılara Saygı Göstermeliyiz

A+A-

Koronavirüs vakasının artmasıyla birlikte geçtiğimiz hafta 65 yaş ve üstü yaşlılarımızın sokağa çıkması yasaklandı. Hal böyle olunca caddelerde ve sokaklarda görünen yaşlılar bazı kesimlerin tepkisine neden oldu. Bu yazımda izninizle yaşlılarımıza olan saygımızı koruyabilmemiz adına birkaç cümle kurmak istiyorum.

***

İnsanlar; bebeklik, çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlılık evrelerini yaşarlar. Bebeklik ve çocukluk evrelerinde insanın temel ve sosyal ihtiyaçlarını anne ve babası karşılar. Onunla ilgilenir, sevgi ve şefkat gösterirler. Yaşlılık, biyolojik bir olgudur. Yaşlılıkta insanın iş yapabilme gücü azalır. Fiziksel olarak ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma düşebilir. Ruhsal yönden de kendisine yakınlık gösterecek insanları çevresinde ister. Yaşlılar, dünle bugün arasındaki köprülerdir, Kültür yaşamımızı yarınlara taşımayı sağlayan en önemli varlıklarımızdır. Dolayısıyla yaşlı kişilere saygı göstermeliyiz. Bu, aynı zamanda onlara bir minnet borcumuzdur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi ve yaşama bağlı olmaları gerekir.

***

Her konuda olduğu gibi, bu konuda da her şeyi devletten beklemek yanlıştır. Toplumumuzdaki yardımlaşma ve yardımseverlik duygularının ışığında gönüllü kişiler ve kuruluşlarla yaşlılarımıza daha iyi yaşama koşullarını sağlayabiliriz. Yaşlıların sorunlarına sahip çıkarak çözüm üretmek aynı zamanda vatandaşlık görevimiz ve yaşlımıza karşı gönül borcumuzdur. Çevremizdeki yaşlılara her zaman yardımcı olmalıyız. Onlara göz kulak olup sevgi, şefkat göstermeliyiz, Toptu taşıma araçlarında onlara yer vermeliyiz. Hâl ve hatırlarını sorup yaşlıları ziyaret etmeliyiz. Eğer yalnız yaşıyorlarsa, bu yalnızlıklarını onlara hissettirmemeliyiz. Şunu hiç aklımızdan çıkarmayalım: Bir gün biz de yaşlanıp onların karşılaştıkları güçlüklerle karşılaşacağız. Yaşlılarımıza sahip çıkabilmemiz ümidiyle, güzel günler bizlerle olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.