1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yatırımcıların güveni arttı
Yatırımcıların güveni arttı

Yatırımcıların güveni arttı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye ekonomisi 2020 yılında yüzde 1.8 oranında büyüme kaydetti. Son çeyrekte ise büyüme yüzde 5.9 oldu. 2019 yılında ise Türkiye ekonomisinde büyüme yüzde 0.9 olarak gerçekleşmişti.

A+A-

M. Ali Eskipostalcı

Türkiye İstatistik Kurumu Türkiye ekonomisinin 2020 yılı büyüme verilerini açıkladı. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk açıklanan büyüme verilerini değerlendirdi.

Başkan Öztürk şu ifadelere yer verdi:  “Türkiye 2020’de büyüme açısından birçok ülkeden daha iyi bir performans gösterdi. Ülkemiz pozitif büyüme kaydeden sayılı ülkeler arasında yer aldı. Rakamlara göre OECD ülkeleri arasında ilk, G-20 ülkeleri arasında ikinci sıradayız. Sektörler olarak değerlendirdiğimizde; sanayi sektörü yüzde 2,  tarım sektörü yüzde 4,8 büyürken, hizmetler sektörünün yüzde 4,3 küçüldüğünü görüyoruz. Dördüncü çeyrek verisinde yatırımlarda ise büyümenin yüzde 10,3’e yıl genelinde de yüzde 6,5’e çıktığını görmekteyiz. Sanayi üretiminde yılın ikinci yarısında başlayan artış büyümenin en önemli girdisini oluşturmuştur. Bu verilere göre oldukça zorlu geçen 2020 yılında her şeye rağmen fedakârca, özveri ile çalışan özel sektörümüz büyümenin itici gücü olmuştur. Daha yüksek oranda büyüme için her zaman çalışmaya hazır olan özel sektörümüzün taleplerini dikkate alarak 2021'de sektörlerimizin büyümeye katkısını artırmalıyız.”

yatirimcinin-guveni-artti-(1).jpg

OSB’ler etkili

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, 2020 yılı büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Kütükcü, açıklamasında Türkiye’nin özel sektörün dinamizmi ve yapılan düzenlemelerle 2020 yılında dünyanın çok önemli bir kısmından pozitif ayrışmayı başardığını ifade ederek, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yılı son yüzyılın en ağır şoklarından birisi olan Covid-19 pandemisinin ağır etkisiyle tamamladık. Ancak buna rağmen Türkiye, 2020’yi pozitif büyüme ile kapatmayı başardı. Bu başarıda Türkiye’nin sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren OSB’lerimizin çok büyük katkısı var. OSBÜK olarak bir süredir OSB’lerimizin elektrik tüketimlerini düzenli olarak takip ediyoruz.  2020 yılında OSB’lerimizin elektrik tüketimlerinde gerçekleşen yüzde 1.74’lük artış, TÜİK tarafından açıklanan yüzde 1.8’lik büyüme ile büyük oranda örtüşüyor.”

2020 yılının 4. çeyreğinde sektörlerde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Kütükcü, özellikle imalat sanayinde yaşanan yüzde 10.5’lik büyümenin son derece memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Kütükcü ayrıca, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde makine ve teçhizat yatırımlarının yüzde 38.7 arttığı, bu artışın 2010’un ikinci çeyreğinden bu yana yaşanan en güçlü artış olduğu bilgisini de paylaşarak, “Makine ve teçhizat yatırımlarında yaşanan bu artış, yatırımcıların Türkiye’ye güvenini teyit ediyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.