1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Yatırımın Başkenti Olmak istiyoruz
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yatırımın Başkenti Olmak istiyoruz

A+A-

Törenlerde toplantılarda ve benzeri konuşulan her ortamda övünç kaynağımız olarak hep söyleriz. ‘Konya tarımın başkentidir.’ Son yıllarda gelişen sanayisiyle bu yolda da başkent olacaktır vs. vs... Dahası ‘Bir başkent her zaman başkenttir’ gibi… Elbette bu sözler yabana atılacak sözler değildir ve de Konya bu sözleri sonuna kadar hak eden bir büyükşehirdir. Hem de sadece isim olarak değil konumuyla yapısıyla bir bütün olarak büyükşehirdir. İşte bu yüzden biz de diyoruz ki Konya yatırımların da başkenti olmalıdır.

***

Sanayisiyle ülkemizin ilk sıralarında yer alan ve sadece iç tüketime değil ihracata da çalışan Konya neden hak ettiğini almasın? Gündemde bir otomobil fabrikası kurulması var iken bu konuda Konya’mız neden ilk sıraya oturmasın? Geçmişten beri bu konudaki en büyük engel ulaşım olarak gösterilmektedir. Şimdi ise yetkililerimiz Konya’nın demir yolu ile doğrudan limana bağlanacağını açıklamaktadırlar ve bu konuda da çalışmalar sürmektedir. Böyle büyük bir yatırımın Konya’ya kazandırılmasıyla ulaşımdaki çalışmalar da hız kazanacak ve ortada engel kalmamış olacaktır. Öyleyse bir Konya’nın yatırımında başkenti olması gerektiğini düşünüyor ve bunu istiyoruz.

***

Geçmişten beri tarımın başkenti olan ve ülke ihtiyacının önemli, bir bölümünü karşılayan Konya, değişen iklim şartları ve yaşanan gelişmelere bakıldığında ve gerekli destek sağlandığında 2. ürün ekiminde de önemli aşamalar kaydedebilecek kapasitededir. Öyleyse Konya bu yönden de yatırımların başkenti olmaya hak kazanan toprak miktarı ve yapısıyla da orantılı olarak en büyük hak sahibi bir ilimizdir. İyi de bütün bunları nasıl başaracağız? Siyasi temsilcileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, dernekleriyle, odalarıyla, sendikalarıyla sanayici ve iş adamlarıyla yani Konya topyekûn olarak birlik ve beraberlik içinde ağırlığını ortaya koymalı ve Konya’yı yatırımın başkenti yapmalıdır. Konyalıların etiket sahibi olmalarından elbette gurur duyarız. Ancak etiket yeterli değil iş yapan isimleri de meydanlarda görmek, alkışlamak istiyoruz. Bunların kimler olduğunu veya olması gerektiğini herkes biliyor. O zaman haydi kolları sıvayın ve işe başlayın. Başlamak bitirmenin yarısı derler. O zaman vakit kaybetmeye gerek yok herkes görev başına...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.