1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Yavaş’tan yeni kitap
Yavaş’tan yeni kitap

Yavaş’tan yeni kitap

Yavaş’tan yeni kitap

A+A-

Ozan Zühre'm mahlasıyla tanınan Saliha Değirmenci Yavaş, ‘Tahir ile Zühre Konya Varyantı’ isimli kitabını edebiyata kazandırdı.

Aşıklarla, şairlerle yaptığı atışmalar, katıldığı birçok antoloji, Kırık Dallar Çiçekte romanı, Zühre'm Savrulan Gazel ve Kervankıran isimli şiir kitaplarıyla tanınan Yavaş Tahir ile Zühre'nin Türbesinin Konya'da olduğuna dikkat çekti .

Yazar Saliha Değirmenci Yavaş, kitap içeriği hakkında şu bilgilere yer verdi: “Zühre'nin babası Kahraman Bey çerilerine emir vererek Tahir'i bir sandığa koyup Beyşehir Gölüne attırmıştır. İçinde Tahir olan sandık Beyşehir Gölünde yüze yüze Kızıl Ada'ya gelmiştir. Kızıl Ada'da sebze yetiştiren Kurucuovalılar sandığı bulup Tahir'i kurtarmışlar ve Tahir altı sene Kurucuova'da yaşamıştır. Tahir'in Beyşehir Gölüne atıldığını duyan Zühre hastalanıp yataklara düşünce Tahir'den umudu kesilsin diye Zühre'yi Beyşehir Gölüne getirmişlerdir. Zühre'nin Beyşehir gölüne bakıp söylediği türküleri vardır. Tahir'in ''Neden eller geldi Zühre'm gelmedi'' isimli eserin iki dörtlüğü çok ünlü sanatçılarımız tarafından yıllardır okunuyor. Eserin tamamını derleyip bu kitabıma aldım. Tahir'in Beyşehir'de söylediği türküleri ve Konya'da bulunan Takkeli Dağ’a karşı söylediği türküleri hâlâ âşıklarımız okunmaktadır. Onun için Tahir ile Zühre bizim folklörümüz. Senede bir kere Tahir ile Zühre anma programı yaparsak ve türbenin karşısında bulunan Gedavet Parkı’nın adı da Tahir ile Zühre Parkı olarak adlandırırsak Konya'nın kültürüne katkımız olur.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.