1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Yeni Bir Yıla Girdik
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Bir Yıla Girdik

A+A-

Miladi 31 Aralık 2020 Perşembe gecesi, 2021 yılına girerken karşılamak maksadıyla Batı kültürünün dayatması mı dersiniz, Hristiyan dininin gereği mi, mevcut dünya düzeninin dayatması mı dersiniz ne dersek diyelim. Sonuçta bizi bu hale getirmiştir. Bize ait ne kültür ve ne dinin gereğidir. Müslümanca düşünmek, eylem ve amellerimizi buna göre yapmak her Müslüman’ın görevidir. Müslüman; başka din ve kültürün etkisi ile yılbaşı kutlamalarında bulunamaz. Ancak meşru ve helal dairesi içinde gecemizi geçirebilir, eğlenebilir, vaktimizi geçirebiliriz. Nitekim bazı insanlar normal sıradan bir gece gibi geçirebildiği gibi bazı insanlar da nafile ibadetü taahatla da geçirebilmiştir. Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği’nin düzenlemiş olduğu Mekke’nin Fethi Programı televizyon, radyo ya da diğer yayın organlarından izleyici/dinleyicilere meşru ve helalinden bir gece geçirebilme fırsatı vermiş oldu. Şahsen kısmen dinleme ve izleme imkanım oldu. Rol model olan Önderimiz, Liderimiz Peygamberimiz’in (SAV) Mekke’yi fethindeki yöntemi, insani ve İslami yönleri ile çağımıza mesajlar içeren, günümüz sorunlarına ve meselelerine ışık tutan bir konuşması ile Muhammed Emin Yıldırım Hocanın sunumundan faydalandım /istifade ettim. Eminim ki insanımızın da çoğunluğu bu programı izlemiş/dinlemiş ve de faydalanmıştır.

***

Asr Süresinde mealen Rabbimiz. “Asra yemin olsun ki, insan hiç şüphesiz (amellerinde, çalışma ve işlerinde) hüsran içindedir. Ancak iman edip salih (iyi) ameller işleyenler, birbirlerine Hak’kı tavsiye edenler ve sabrı birbirine tavsiye edenler müstesnadır.” buyurmaktadır. Miladi yeni bir yılın başında tefekkür (Düşünelim) edelim. Kainatı yaratan Rabbimiz yeryüzünde ne varsa gökyüzü-semavatı yaratması gibi Asra Yemin olsun/ andolsun demekle yıl, yüzyıl, gün, hafta, ay gibi zamana, zaman mefhumunun kıymet ve değerine dikkat çekmektedir. Bu zamanın yaratılması da Rabbimizin lütfudur. İnsan/Müslüman olarak hüsranda (pişmanlık ve üzülmemek) olmamak için işimizi, mesleğimizi en iyi ve verimli/bereketli şekilde Allah’ın (CC) emir ve yasaklarına göre yaptığımız gibi ibadet-ü taahadümüzü de yapacağız. Kulluk planında Allah’ın (CC) emir ve yasaklarına teslim olacağız. Bu emir ve yasakları fert fert birbirimize tavsiye etmeliyiz. Tavsiyeden sonra da sabır etmeliyiz/göstermeliyiz. Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmakta, “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit.” (Buhârî, Rikak 1. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 1; İbni Mâce, Zühd 15) Gerçekten de çoğumuz boş zamanın ve sağlığımızın kıymetini bilmiyoruz. Bir zaman sonra aklımız başımıza geliyor, ancak o zaman da hem vaktimiz olmuyor hem de sağlığımız kalmadığı gibi boşa geçirdiğimiz zaman da geri gelmiyor. Dolayısıyla geçmiş yılın muhasebesini yapacağız, günah ve sevaplarımızı gözden geçireceğiz. Ondan sonra da işlemiş olduğumuz hata, yanlış, günah varsa bir dahi işlememek üzere tövbe ve istiğfarda bulunacağız.

***

İyiliklerimiz, sevaplarımız, sadakalarımız da artıracak amellerde bulunacağız. Millet/halk olarak da toplumsal olay/hadiselere karşı uyanık, duyarlı, şuurlu bir şekilde dünyanın ve memleketimizin/ülkemizin içine düştüğü, düşürüldüğü maddi ve manevi girdaptan çıkış/kurtuluş yolu aramalı, arayan Müslümanlara/insanlara, kurum ve kuruluşlara İslami ölçüde destek vermeliyiz. Aksi takdirde yeni bir yıla girmiş olmakla, beklenti içinde bulunmakla olmaz ancak beklentileri karşılayacak olan insanların ve yöneticilerin çalışmasıdır. Bu beklentilerin gerçekleşebilmesi için de cehdü gayretimiz olmalı, yani cihat etmeliyiz. Günümüzde cihat etmeyi fert olarak yapmamız güç olabilir/görülebilir, ancak topyekûn hep birlikte, teşkilatlı olarak yapabiliriz. Merhum Milli Görüş Lideri, devlet ve ilim adamı Prof. Dr. Necmeddin Erbakan Hoca, cihat yapabileceğimiz herkesin işine ve mesleğine göre İslami teşkilatlar kurmuş, faaliyette olan ülkemiz ve dünyanın çeşitli coğrafyalarında Milli Görüş teşkilatları bulunmaktadır. Bu teşkilatlara üye olabilir, mesleğimizle, çalışmamızla, maddi ve manevi desteğimizle cihat edebiliriz.

“Milli görüş; hayra motor, şerre fren olmaktır. Ayrıca  Bu milletin inancıdır, tarihidir, kimliğidir, ruh köküdür.” Erbakan hocanın bu sözleri ile yazıma son veriyorum.

Sağlıcakla kalınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar