1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yeni Büyükşehir Yasası ve Konya
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Büyükşehir Yasası ve Konya

A+A-

Yeni Büyükşehir Yasasıyla ülke nüfusunun yaklaşık 55 milyonluk kısmının hayatıyla ilgili radikal değişiklikler yapılacak.
Ancak bu değişiklikler söylendiği gibi hizmet kalitesini attırmayacağı gibi, tasarruf sağlamayacağı da gözüküyor. Aksine vatandaşın mağduriyetine yol açacak ve köyden kente göçü hızlandıracak bir yasa olup, acele edilmiş ve tamamen siyasi içeriklidir.
Yasa ülkeyi eyalet sistemine geçirebilmek için iyice ölçülüp biçilmeden apar topar hazırlanmıştır.
Bu tasarıdan en büyük zararı da ilimiz Konya görecektir.
Konya’da tasarı ile 168 belde belediyemiz kapatılacak ve köylerimizin büyük bir çoğunluğu Büyükşehir’e bağlı mahalle olacaktır.
Her türlü hizmetten mahrum kalınacağı korkusu kapatılacak beldelerde şimdiden tartışılıyor.
Yine, tasarıyla kamuoyunda tartışılan ve endişe duyulan diğer bir korkuda ülkemizin eyalet yapısına gidişinin hızlandırılması ve “Ülkemizin Bölünmez Bütünlüğü’nün” tehlike içinde olmasıdır.
&&&
Diğer bir konuda ülke genelinde hizmetin yerelliğinin ortadan kaldırılmasıdır.
Büyükşehir Belediyelerinin merkezden 150 ile 200 kilometre mesafedeki yerlere hizmet götürmesinin hem maliyetli hem de zaman alıcı olması sebebiyle hizmet verilmesi adeta zorlaşacaktır. Her yere hizmetin zamanında gidip gitmediğini hep birlikte göreceğiz.
Tasarı Kocaeli ve İstanbul uygulamaları dikkate alınarak hazırlanmış olmakla birlikte bu illerde il merkezleri ile ilçeler arasında imar bütünlüğünün sağladığı kolaylıkların diğer illerde olamayacağı göz ardı edilmiştir.
Konya’nın bir ucundan diğer ucuna uzaklığı 480 Kilometreye ulaşmaktadır. Yani Taşkent’te çalışan bir iş makinesini Yunak’taki bir cadde yapımına kaydırmak istediğinizde sabah yola çıksa akşama Yunak’a ancak gelir. Artık gerisini siz düşünün Bu haliyle tasarıdan en fazla zarar gören il Konya olacaktır.
Tarım ve hayvancılıkla geçinen Konya’nın ilçe, belde ve köylerinde yaşayan vatandaşlarımız bir ahır ya da depo yapmak için bile Büyükşehir Belediye Meclisinden onay almak zorunda kalacak olup, bu da iş akışını yavaşlatıp, prosedürü çoğaltarak vatandaşın mağduriyetine yol açacaktır.
&&&
Gelir düzeyi oldukça düşük olan kasaba ve köy halkımız ağır vergi ve harçlar ödemek zorunda kalacaklardır. (ÇTV, Emlak vergileri, belediye harçları ile yüksek su ücretleri gibi.) İlçe belediyelerinin gelirlerinin yüzde 30’unun Büyükşehir Belediyelerine aktarılması ve su bedelleri, otopark ücretleri gibi gelirlerinin Büyükşehir ve KOSKİ tarafından tahsil edilmesi zaten kıt kaynaklarla hizmet üreten ilçelerin kaynaklarının il merkezine aktarılmasına yol açacaktır.
Bazı ülkelerden bile büyük olan Konya ilimiz, ülkemizin tahıl ambarıdır. Hali hazırda 100 civarı itfaiye ile anız ve arazi yangınları ile diğer yangınlara zor müdahale eden ilçe ve beldelerden itfaiye teşkilatının kaldırılması, ürün yangınları ile arazi ve ev yangınlarının kontrolünü güçleştirecek, çiftçimiz ve vatandaşlarımız büyük zararlara maruz kalacaktır.
Uzak mesafedeki vatandaşlarımız için yaşam daha da zorlaşacak, en küçük resmi işler için şehir merkezlerine gidip gelmek zorunda kalacak, hizmetlere ulaşım güçleşecek ve buralardan yoğun göçlerin yaşanmasına yol açacaktır.
Vatandaşlarımız en küçük bir kepçe, greyder vb. iş makinesi ihtiyacı için kilometrelerce uzaktan hizmet gelmesini beklemek zorunda kalacaklardır.
Kamuoyunda belde belediye başkanlarının çeşitli kurumlarda görevlere getirileceği konuşuluyor. Seçilmiş insanların böylesine zor duruma düşürülmesine yol açacak bu söylentilere acilen cevap verilmelidir.
Sonuç olarak söyleyebileceğim; bu yasanın tekrar gözden geçirilip, halkımızın ve ülkemizin menfaatleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi önem arz ediyor.
Gelişmiş ülkelerde hizmetin yerelleştirilmesi ve etkinleştirilmesi için 15 ile 20 hanenin olduğu yerlerde bile belediyeler kurulurken, ülkemizde belediyelerin kapatılması izaha muhtaçtır. Daha önce benzer uygulamaya geçip çok kısa sürede sakıncalarını görüp vazgeçen ülkeler incelenmeli ve ülke deneme tahtası yapılmayıp, tasarı yeniden düzenlenmelidir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.