1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Yeni Devlet Sistemi Nasıl Çalışacak?
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Devlet Sistemi Nasıl Çalışacak?

A+A-

Yeni yapılanmaya göre bakanlık sayısı 16’ya düşecek. Cumhurbaşkanına bağlı, İnsan Kaynakları Ofisi, Yatırım Ofisi, Finans Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi şeklinde 5 ofis, 9 kurul ve 8 başkanlık kurulacak. 9 kurul ise: Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Yerel Yönetim Politikaları Kurulu
Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu.

Bu kurullar milletin hayatındaki hem günlük hem de gelecekle ilgili politikalar konularında çalışacak. 8 başkanlık: Genelkurmay Başkanlığı, Millî İstihbarat Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Millî Güvenlik Kurulu (adı kurul ama başkanlık olacak), Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Denetleme Kurulu (adı kurul ama başkanlık olacak), İletişim Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı.

***

Cumhurbaşkanı, TV’lerde yaptığı açıklamalarda Ofisler, Kurullar ve Başkanlıklar, Cumhurbaşkanının öncelikleri doğrultusunda “Bir ortak akıl cumhurbaşkanına bağlı olarak çalışacak. 3-5-7 kişiden oluşan bu kurullar üretimler yapacaklar, üretimlerini de cumhurbaşkanına takdim edecekler.” Amaç, bürokrasiyi azaltmış, çözüm üreten, hızlı karar alan, sorun çözen, kaynak ve kabiliyetlerimizin doğru kullanıldığı, zamanın ruhuyla hareket eden, insan haklarını temel alan adaleti esas alan devlet anlayışını hakîm kılmaktır. Medeniyetimizin bize verdiği kimliğimizden, adalet temelli devlet geleneğimizden, yüzyıllara dayanan toplumsal ferasetimize dayalı olarak, liyakatlı ve medeniyet kodlarımıza sadakatle bağlı insanımızla, geleceğe sağlam adımlar atmalıyız. 

***
İnsanımızı kutsallarımızı akıl ve bilim ışığında öğretecek, eğitim yapılanmasına giderek kendimiz ve insanlık için gelecek inşa etmek zorundayız. Medeniyetimizin temel kodları olan, akla dayalı anlama - anlamlandırma, kavramlaştırma sürecini tavizsiz bir duruş olarak ortaya koymalıyız. Şu anda hâkim olan rejimler gibi insanı midesinden değil, ruhu ve bedeniyle birlikte okuyan bir medeniyetin çocukları olarak bizler, insanın insan doğup, insan olarak yaşamasını temel alan bu yürüyüşü, önce bütün medeniyet coğrafyamızda, sonra bütün dünyada yaymak, insanın refah ve mutluluğunu merkeze alan bir dille anlatmak zorundayız. 

Gereğinin yapılacağı umuduyla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.