Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Dünya ABD-1

A+A-

Etiyopya seyahatimden sonra devam ettiğim ABD ve Meksika seyahatlerinde gerek yoğunluktan gerek yorgunluktan yazılarıma bir süre ara vermek zorunda kalmıştım, tekrar başlıyorum inşallah.

*

Etiyopya gibi bir ülkeden hemen sonra ABD’ne gitmek, aradaki uçurumu gözlemek çok çarpıcı bir tecrübe oldu. İstanbul’dan Houston’a 13 saat süren uçuşumuz sırasında, buharlı trendeki hatta bisikletteki tekniği ve teknolojiyi anlayamayıp “bu şeytan icadıdır, binmek kullanmak caiz değildir” diyenler, acaba içinde 400 kişi ile 13 saat uçan, yanlarına iki kanat takılmış bu boruyu (uçak) görseler ne derlerdi diye düşündüm… Bu zihniyetteki insanların maalesef hala aramızda olduklarını düşününce için karardı.

*

Houston, Amerika Birleşik Devletleri’nin en güneyinde ve kovboyları ile ünlü Teksas eyaletinin bir şehri. Havaalanında bizi kovboy figürleri yerine uzay araçlarının maketleri ile astronot figürleri karşıladı. Houston, NASA’nın Johnson Uzay Üssüne ev sahipliği yapıyor, kovboylar ise filmlerde kalmış.

*

Buradan işimiz gereği son durağımız olan Atlanta’ya devam ediyoruz 2 saatlik bir uçuşla. Atlanta, Georgia Eyaletinin başkenti ama ilginç bir performansa sahip, örneğin 1998 yılından beri dünyanın en yoğun havaalanı olan Hartsfield-Jackson havaalanı Atlanta’da ve geçen yıl 95 milyon yolcuya hizmet vermiş.

*

Atlanta, 6 milyon nüfusuna rağmen 300 milyar doları aşan bir GSMH büyüklüğüne sahip, ABD şehirleri arasında 8. büyük ekonomiye sahip bir şehir. Coca Cola, CNN, AT&T, Delta Havayolları gibi dev şirketlerin idare merkezleri burada.

*

Söz ekonomiye gelmişken, ABD'nin serbest ticaret alanını genişletmek için başlattığı Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığına (TTYO) AB'yi de dahil etme görüşmelerinin Türkiye üzerindeki etkileri zihnimi tırmalamaya başladı şimdiden. ABD şehirleri arasında 8inci büyük ekonomiye sahip olan 6 milyonluk Atlanta bile 80 milyonluk Türkiye’nin yarısına yakın bir GSMH üretebiliyorsa, ABD ve AB serbest ticaret anlaşmasının AB’ye üye olmadan Gümrük Birliği şartlarına tabi olmak zorunda kalan Türkiye’nin ekonomisine nasıl bir etki yapar varın siz düşünün. Bu konuda, Brookings Enstitüsü tarafından hazırlanan bir çalışmaya göre Türkiye'nin, ilk aşamada uğrayacağı zararın 20 milyar dolar civarında olacağı, ayrıca 95 bin kişinin işini kaybedeceği hesaplanmış. Dahası Türkiye'nin, ABD için serbest pazar haline geleceğine dikkat çekilmiş.

*

AB üyesi olmadan Gümrük Birliği anlaşmasını imzalayan dönemin başbakanı ve dışişleri bakanı için “sakızdan çıkan siyasetçiler gibi” benzetmesi yaptığımızda bizi eleştirenleri hatırlıyorum… Ve yorum yapmıyorum.

*

 

Bu girişten sonra, gördüklerimizi, yaşadıklarımızı inşallah haftaya paylaşmak üzere, selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.