1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Yeni Dünya ABD - 2
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Dünya ABD - 2

A+A-

Amerika seyahatimizde, Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da kaldığımız bir hafta içerisinde işimizin dışında pek fazla gezinme imkânımız olmadı çünkü hafta içi günlerde akşam saat sekizde hayat duruyor. Bu beni çok şaşırtmadı doğrusu Japonya’dan Almanya’ya İngiltere’ye kadar gezdiğim gelişmiş ülkelerde gözlediğim bir olay… İnsanlar sabah erkenden işbaşı yaptıkları için geceleri erkenden yatmayı tercih ediyorlar, bizde ise en güzel filmler, belgeseller gece yarısında yayına girer… Sabah erken kalkmak gibi bir derdi yok milletin. Benim en çok dikkatimi çeken ise namaz kılmayan bu insanların namaz kılması gereken Müslümanlardan daha erken saatlerde uyanıyor olması… İlk olarak 1994 yılında Almanya’da fark ettiğim bu durum hakkında çok defalar yazdım ama her hafta her gün konuşan, bizi aydınlatması gereken hocalardan, din adamlarından, siyasetçilerden veya yöneticilerimizden bu yönde bir telkin veya bir tavsiye duyamamış olmanın üzüntüsünü taşımaya devam ediyorum…

*

Şehirde güvenilir ve helal yemek bulmak ayrı bir sorun. Bazı arkadaşlar McDonald’s tercih ediyor, sahibi Yahudiler olduğu için domuz eti satmazlarmış diye. Evet, böyle yaygın bir kanaat var. Gittik ve gördük ki durum hiç de öyle değil, bal gibi de satıyorlar domuz etini… Ülkemizde bazı ana babaların çocuklarını McDonald’s veya Burger King gibi restoranlara “ödül olarak” götürdüklerine çok şahit olmuşumdur. Birçok ilkokul veya kreş bu tür restoranlara sergi veya toplantılar düzenlerler. Şükür, buna rağmen biz çocuklarımıza doğruları verebildik. Ama ne kadar vermeye devam edebileceğiz bilemiyorum kitlesel kültür emperyalizm saldırıları artarak devam ederken.

*

Henüz ana sınıfındayken, okul müdürünün yarın McDonalds’a gidilecek haberini coşku ile verdiğinde, oğlumun çocuksu bir masumiyet içinde “öğretmenin niçin oraya gidiyoruz? Onların sahibi İngiliz, başka bir yere gidelim” talebinin müdüre hanım üzerinde nasıl bir etkisi oldu, çocuk işte deyip mi geçiştirdi? Hâlâ merak ediyorum.

*

Amerika büyük bir ülke, gözlemlerimiz ve yorumlarımız bütün için geçerli olmayabilir ama bulunduğumuz şehirde bu tür restoranların tercih edilen mekânlar olmadığını söyleyebilirim. Hatta Atlanta Coca Cola’nın merkezi olması rağmen oteldeki satış otomatlarında Cola satışı yapılmaması dikkat çekmeye değer bir konu. Ama bizde tam tersi bir empoze var.

*

Ayrıca CNN haber kanalının da merkezi Atlanta’da. CNN binası bir müze gibi ziyaretçi alıyor. İnsanlar logonun veya TV’de gördükleri dünyaca ünlü haberci ve program yapımcılarının resimleri yanında fotoğraf çektiriyor. Yolumuz üzerinde biz de uğradık… “Dünyanın haberi bu binadan çıkıyor” dedi bir arkadaş, diğeri “dünyayı karıştıran haberler çıkıyor bu binadan” dedi.. Evet, sabah otelde izlediğim haber yorumu hatırladım; “Suriye’yi korumak için bölmek” konu başlığı altında yorumlar yayınlanıyordu tüm dünyaya… Ve dünya kamuoyunda bu yönde kanaat oluşturuluyordu hem de şu içinde bulunduğumuz binadan… Yersen…

*

Biz, bizden olmayanları bize düşmanlık etti diye suçlamayı bırakıp, bizden olmayanlara, bize düşmanlık yapması için fırsat verdiğimiz için kendimizi suçlamaya başlamadan bir arpa boyu yol alamayacağız. Haftaya görüşmek üzere.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum