Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Dünya ABD-3

A+A-

Amerika büyük bir ülke, gözlemlerimiz ve yorumlarımız bütün için geçerli olmayabilir elbette…

*

Yaklaşan Noel sebebi ile her yer ışıl ışıl süslenmiş, en güzel çam ağacı yarışı var mağazalarda. Herkes hediyelik eşya yetiştirme peşinde…

*

Seyahat hatırası olarak birkaç hediyelik eşya almak isteyen bizlere seçenek bırakmamışlar, her yerde Noel baba veya süslenmiş çam ağaçları…

*

Kitap reyonlarında dini kitapların çokluğu dikkatimi çekti. Doğrusu üzerinde resim olanların çoğunda haç işaretleri görünmese pekala bizim İslam’a ait dini kitaplar olduğunu düşünebilir insan. Çöl ortamında develer, kervanlar, sarıklı, cübbeli, sakallı adamlar, örtülü, türbanlı kadınlar… Görüntü hiç de farklı değil… Şaşırmamak gerek zira kitaplı tüm dinlerin aynı coğrafyadan çıktığı tarihi bir gerçek.

*

Ama beni şaşırtacak bir şey buluyorum yine de, birkaç hafta önce bulunduğum Etiyopya’da yaşadığım şu anıyı paylaşmak isterim; kaldığımız otelde, sabah kahvaltıya inerken daha önce görmediğim bir kalabalık. Belli ki dini bir tören çünkü cafcaflı giysileri ve başlıkları yanında boyunlarında koca koca haçları ile rahipler papazlar dönüyor etrafta… Bir kenarda da sarıklı, beyaz ve sade kıyafetleri ile güzel sakallı adamları görünce “ne güzel bir ülke, her iki dinin mensupları da aynı tören için buluşmuşlar” diye düşündüm. Kahvaltı sonunda bizi almaya gelen arkadaşa sordum, tören bir okulun mezuniyet töreni o sarıklı ve beyaz cübbeli sakallı adamlar da düşündüğüm gibi Müslüman din adamları değil, bir Hristiyan tarikatının papazlarıymış… Çok şaşırdım şimdi… Hindistan’da çok yaygın bir sarık kültürü var ama Müslüman değiller..

*

Benim şaşkınlığım aslında bir üzüntü, bizde sarığı İslam’ın bir sembolü olarak gören ve taa Osmanlı zamanında yenilik niyeti ile getirilen fesi giymeyi İslam düşmanlığı gören saha sonra ise gelen şapkayı giymemek için fesi İslam simgesi haline getirenleri hatırlıyorum. Hadi o geçti gitti diyemeyiz çünkü hala bunun üzerinden günümüzdeki mevcudiyetimizi tartışan insanların varlığına üzülüyorum.

*

Bir yanda şapka kanununa muhalefetinden dolayı beraat ettiği halde Yunan-İngiliz ordusu lehine casusluk suçundan dolayı idam edilen hain birisi olduğuna inananlar ile diğer yanda sarık giymekten vazgeçmediği için asılan dini bir kahraman olduğuna inananların kavgasının ülkemde zemin bulduğu için üzülüyorum.

*

 

Biz, bizden olmayanları bize düşmanlık etti diye suçlamayı bırakıp, bizden olmayanlara, bize düşmanlık yapması için fırsat verdiğimiz için kendimizi suçlamaya başlamadan bir arpa boyu yol alamayacağız. Haftaya görüşmek üzere.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.