1. HABERLER

  2. KONYANINSESİ

  3. Yeni İstihdamlar İçin Yeni Teşvikler
Yeni İstihdamlar İçin Yeni Teşvikler

Yeni İstihdamlar İçin Yeni Teşvikler

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, 2017 yılında başlatılan ve büyük başarıya ulaşan "İstihdam...

A+A-

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, 2017 yılında başlatılan ve büyük başarıya ulaşan "İstihdam Seferberliği"nin, içeriği ve teşvik avantajları genişletilerek yeniden uygulamaya alındığını bildirdi.

Varlı, yaptığı yazılı açıklamada, seferberlik kapsamında ilave istihdam yapan işletmeler için avantajlı destek teşvik paketleri hazırlandığını belirtti.

2017 Şubat ayında TOBB Ekonomi Şurası'nda başlatılan "İstihdam Seferberliği"nin özel sektörün üstün gayreti ile büyük bir başarıya imza atarak ülke genelinde 1,5 milyon insana iş ve ailelerine aş imkanı sağlandığını anlatan Varlı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"2017 yılında yakalanan bu başarı özel sektöre yeni bir hedef göstermiştir. Bu hedefe ulaşmak için de TOBB ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının birlikte yürüttüğü çalışmalar neticesinde önemli sonuçlara ulaşılmış, ihtiyaç duyulan istihdam teşviklerine ilişkin yasal düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yeni İstihdam teşvikleri 1 Ocak 2018- 31 Aralık 2020 arasında 3 yıl süreyle uygulanacaktır. Düzenlemelerle ayrıca 1 Nisan 2018 tarihinden önce sağlanan istihdam primi, indirim ve teşviklerinden yararlanabilecek durumdayken yararlanmayan üyelerimize de yeni bir hak doğmuş, 31 Mayıs 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı başvuruda bulunmaları halinde desteklerden faydalanma imkanı getirilmiştir."

Varlı çalışmayla, 2018-2020 yılları arasında 3 yıl boyunca işverenlerin sadece çalışanların maaşlarını ödeyeceğini, tüm vergi ve SGK primlerinin devlet tarafından karşılanacağına da dikkat çekti.

İlave istihdamla vergi ve primin sıfır olacağını dile getiren Varlı, "Yeni istihdam haricinde işverenlerin faydalanabilecekleri desteklerden biri de 'Bir Senden Bir Benden' teşvik uygulaması. İmalat sanayide faaliyet gösteren mikro ölçekli işletmeler ve esnaflar için önemli bir teşvik olan 'Bir Senden Bir Benden' uygulamasında şartları uyan sigortalı istihdamı yapan işletmelerde prim ve vergilerin 6 ayı işveren 6 ayı devlet tarafından ödenecek ve ayrıca devlet tarafından günlük 53,4 lira ücret desteği verilecek. Bir diğer teşvik uygulaması olan 'Mesleki Eğitim ve İşbaşı Eğitim' programında ise devlet aylık bin 603 lira ile bin 905 lira arasında değişen miktarda ücret desteği ile 2-5 yaş arası çocuğu olan çalışan bayanlara kreş desteği verecek." ifadelerini kullandı.

Tüm bu teşviklere ek olarak 2018 yılınca 9 ay boyunca işverenlere aylık 100 lira asgari ücret desteği verileceğini de belirten Varlı, açıklamasının devamında şunlara yer verdi:

"Böylece toplamda işverenlerin üzerinden yaklaşık 10 milyarlık bir yük alınmış olacak. Kırıkkale'de özel sektörün ve tüm üyelerimizin kendilerine sunulan bu imkanlar dahilinde istihdam konusunda üzerine düşeni yapacağına inancımız tamdır. Devlet tarafından özel sektör için sağlanan bu teşvikler istihdamın artmasının yanı sıra dolaylı yoldan şehirler bazında katma değerin artması, yaşam standartlarının yükselmesi, yeni iş alanlarının açılması, eğitimli iş gücünün artması konularına da büyük katkılar sağlayarak ülke ekonomisine canlılık getirecektir.

İşini büyütmek, üretimini artırmak, istihdama katkı sağlamak, ülke ekonomisine canlılık getirmeye yardımcı olmak isteyen tüm üyelerimiz bu teşviklerden faydalanmalıdır. Ayrıca geriye dönük teşviklerden yararlanma süresi 1 aydan 6 aya çıkmışken geriye dönük 6 ay içerisinde sunulan teşvik paketlerinden faydalanabilecek şartları taşıyor olmasına rağmen bu teşviklerden faydalanmayan üyelerimiz de bu fırsatı kaçırmamalıdır."


Kaynak: AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.