1. YAZARLAR

  2. Abdullah Buksur

  3. Yeni Şeyler Söylemek Lazım
Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Şeyler Söylemek Lazım

A+A-

İçinde yaşadığımız zamanı anlamamız için dünyada olup bitenlere kulak kabartmamız gerekiyor. İnsanların insan olma erdemini bir kenara iten, onun sadece kas gücünden yararlanmayı temel alan bakış açısı, yapay zekânın kas gücünün yerine geçmesiyle son bulacaktır. Yani biz yapay zekânın kas gücünü kullanamaz ve hala insanımızı rutin işlerde kullanmaya çalışırsak, biz zamanı kaçırır, insanımızı geleceğe hazırlayamazsak, oluşacak yetenek açığı toplumda eşitsizliği ve kutuplaşmayı besleyecektir.

***

Dünya Ekonomik Formu’nun Eylül ayında yayınlanan raporunda 2022 yılında dünyada yaşanan değişim 75 milyon kişinin meslekleri yapay zekâya devredeceğini ilan ediyor. Öte yandan aynı tarihte yeni zamana göre yetişmiş, zamanın ruhuna göre düşünme yeteneğine sahip olmuş 133 milyona insana da iş imkânı ortaya çıkacağını aynı raporda ilan ediyor. Kısaca bu günkü rollerin yüzde 52 si değişecek. Veri ve otomasyonun yapay zekâya devredilirken, e- ticaretten, sosyal medyaya kadar birçok alanda yeni uzmanlıklar ve istihdam alanları gelişecektir. İnsan ve yapay zekânın birlikte yaşamasına dayalı iş alanları gelişecektir.

***

Bu gün yapay zekânın yüzde 19 seviyesinde olan etkinliği 2020 gelindiğinde yüzde 28’e ulaşacağı aynı raporda yer almaktadır. Önümüzdeki günlerde en çok gündem de olacak şey, kişilerin mesleki eğitim alanında alacakları 6 aylık kurslar olacağı yer almaktadır. Toplumsal gündemimizde en üst sıraya yükselen ‘Yerel Seçimler’ de aday olacakların bu alanda nasıl bir bakış açısına sahip olduğunu merak ediyoruz. Hz. Mevlana’nın bir sözüyle bitirelim; “Düne ait ne varsa dünle beraber gitti cancağızım, Bu gün yeni şeyler söylemek lazım.”

Yeni şeyler söyleyecek adayları dört gözle bekliyoruz.

 

     

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.