1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Yeni Sözler Lazım
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Sözler Lazım

A+A-

Vatanımızın sınırları ve milletimizin geleceği üzerine kurulan oyunlardan birisi daha sonuca doğru gidiyor... Cahillerimiz, hainlerin yalanları ile tohumlanmış zihinlerinde sadece kendisine gösterilen sahneyi, kandıranların istediği gibi anlıyor ve anlatıyor. Miskinlerimizin umurunda bile değil.

*

Oyunun tamamını, sebep - sonuç ilişkisi bütünlüğünde ve tarihin gerçeği ışığında anlayan ve konuşan az. Varsa da hain veya FETÖ’cü yaftası ile itibardan düşürülmüş.

*

Yalan söyleyen tarih utansın diye diye zihinleri karıştıran ve karışmış zihinlere düşman yalanlarını tarih diye karıştıranlara üstat(!) diyoruz ve kanmaya devam ediyoruz? Üstat(!) dün niçin Almanya’ya kaçmış, sonrasında niçin İngiltere’nin himayesine girmiş? Bugün Almanya’ya kaçan gazeteci yazara hain diyoruz da dün kaçana niçin üstat diyoruz? Hangi amaca hizmet için başköşelerde ağırlıyoruz?

*

Türkiye’nin geleceğine ve gelişmesine hizmet edecek bir tarihçiyi himaye eder mi İngiltere? Himaye ederse niçin eder? İmkânlar ve tarihi bilgiler(!) verirse niçin verir, nasıl bilgileri verir?

*

ABD’nin himaye ettiği, bir zamanlar üzerine toz kondurmadıkları hocanın(!) hain olduğunu ilan edenler, “din adına” kandırıldık diyenler, din adına kandırılmış oldukları gibi “tarih adına da kandırılmakta” olabileceklerini niçin düşünmüyorlar?

*

Müslümanların gelişmesine, birleşmesine hizmet edecek bir din adamını himaye eder mi ABD? Himaye ederse niçin eder? İmkânlar verirse niçin verir? Ortaya çıkmadı mı?

*

“Duyduğu her sözü, aktarmak Müslümana yalan olarak yeter” diyen sevgili Peygamberimizi (sav) anlamanın neresindeyiz?

*

Irkçılığa karşıymış görüntüsünde milliyetçiliği de ırkçılık ile aynı kefeye koyarak, yüce dinimizi bile aziz milletimizin aleyhine kullananlara, Müslümanları önce milliyetsizleştirme sonra da cibilliyetsizleştirmeye çalışanlara kanmaya niçin devam ediyoruz?

*

Zamanında tedbir alması gerekenlerin, sessizce tedbir almak yerine bağırarak tepki vermelerine rağmen yapılan referandum, oyunun bir sonucudur sadece. Sonuçlar üzerinden tartışarak, milleti birbirine düşürenler yaklaşmakta olan daha büyük sorunlara karşı hangi tedbirleri alıyorlar?

*

Tarihi ve siyasi olaylarda rol alan kişileri sevgi veya kin duyguları ile değil de akıl, bilinç, bilgi ve vicdan ile izlesek daha farklı şeyler konuşabilir miyiz acaba?

*

Artık düşmanı suçlamayı bırakıp, onlara bize düşmanlık yapacak gücü ve cesareti hangi yanlış politikalarımız ile verdiğimizi sorgulamalıyız.

*

Kandıranlara kızmak için değil, yeni kandırılmalara karşı tedbirler almak ve çözümler bulmak için yeni şeyler konuşmalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.