1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Yeni Stadyum Yılan Hikâyesi
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Stadyum Yılan Hikâyesi

A+A-

Her şey bundan tam 9 ay önce başladı. Büyük bir hayallerle ve umutla beklediğimiz Konya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yaptırılacak Yeni Konya Stadyumu’nun temelleri 17 Ekim 2012’de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılınç’ın katılımlarıyla atıldı. 2 bakanımızın dışında milletvekillerimiz, vali vekilimiz, rektörlerimiz, ilçe belediye başkanlarımız, spor genel müdürümüz, oda başkanlarımız ile genel müdürler, Torku Konyaspor yöneticileri, Anadolu Selçukluspor yöneticileri, futbolcular ve sayılamayacak kadar vatandaş da açılışta yerini aldı. 42 bin kişilik olacağı söylenen yeni dev stadyum 400 bin metrekarelik alanda 90 bin metrekare kapalı alanda inşa edilecekti. Üstelik yeni stadyum UEFA standartlarında yapılacak olup, futbol topuna benzer haliyle tüm tribünleri kapalı olacaktı… Türkiye’nin en büyük spor kompleksi ve olimpiyat köyü adayı olan Yeni Konya Stadyumu’nun temel atma töreninde konuşan Başkan Akyürek, Konya’nın en önemli eksiklerinden birinin de UEFA kriterlerine uygun Avrupa ve dünya şampiyonalarının düzenlenebileceği bir Olimpiyat Köyü’nün olduğunu ve bu olimpiyat köyünde olimpik yüzme havuzunun, 10 bin kişilik spor salonu ve kongre merkezinin, veledrom, sporcu otelleri, hentbol ve tenis kortlarının, su kayağı tesisleri ve büyük bir kompleksin olacağını böylece Konya’nın gerçek bir spor şehri haline geleceğini kaydetti.
***
İyi temennilerle temeli atılan stadyumda ihaleyi alan Gintaş İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş çalışmalara hızlıca giriş yaptı. Dev iş makineleri geldi, kumlar döküldü, demirler sıralandı derken inşaatın temeli büyük ölçüde tamamlandı. Bu arada dilerseniz Gintaş firması hakkında kısa bir bilgi verelim. Bursa kökenli olan Gintaş, Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası ile Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ni Bursa’ya kazandıran ve Türkiye geneli hizmet veren dev bir inşaat firması. Gintaş çalışmalara devam ederken yerel basında ve kamuoyunda ihalenin feshedildiği, çalışmaların durdurulduğu söylentileri çıktı. Bunun üzerine bizzat yeni stadyum alanında giderek incelemelerde bulundum. Gördüğüm manzaraya göre söylenenlerin aksine yeni stadyumda çalışmalar devam ediyordu. Şantiye şefinden aldığım bilgilere göre yeni stadyum 25 Şubat 2014 sözleşme tarihine kadar teslim edilecek ve KDV dâhil 106 milyon liraya mal olacaktı. Haklarında çıkan söylentilerin asılsız olduğunu vurgulayan şantiye şefi, Büyükşehir Belediyesi ile hiçbir sorunlarının bulunmadığını ve belediyenin kendilerini göndermesinin söz konusu olmadığını, söylenenlerin aksine iflas etmediklerini söyledi. Yaşanan sıkıntıların taşeron firmadan kaynaklandığını kaydeden şef, yapının kayyuma devredilmesi söylemlerini de yalanladı.
***
Yani anlayacağınız stadyumda çalışmalar ağır aksak da olsa devam ediyordu. Ta ki 18 Temmuz’da Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur’un yeni stadyum çalışmalarının müteahhitten kaynaklanan sorun nedeniyle ihalenin feshedilmesini söyleyene kadar. Açıkçası böyle bir sonuç beklemiyor değildim. Fakat anlayamadığım bir çelişki var. Daha önce şantiye şefi ile görüşmemde bana belediye ile hiçbir problemin olmadığı, gelecek olan yeni iş makineleri ile çalışmaların daha da hızlandırılacağı söylendi. Daha sonra sözleşmenin iptali üzerine Gintaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Necip Doğru, ihalenin belediye tarafınca tek taraflı feshedildiğini, kendilerinin çalışmalarında bir kusuru olmadığını, belediyenin işin başından itibaren firmayı suçlayıcı beyanlar kullandığını ve aylardan beri tek para almadan şantiyeyi ayakta tuttuklarını öne sürdü. Madem belediye firmaya yönelik yalanlayıcı beyanlarda bulundu, neden ihaleyi bu firmaya verdi? Merak ettiğim bir başka soru ise söylendiği gibi belediye firmaya hiçbir ödenekte bulunmadı mı? Belediye yetkililerinin henüz net bir açıklama yapmaması akılları daha da karıştırdı. Netice itibariyle Yeni Konya Stadyumu’nun vaad edilen sürede tamamlanamayacak olması, halkın belediyeye olan güvenini sarstı. Torku Konyaspor’un yeni sezondaki futbol müsabakalarını da yeni stadyumunda oynayamayacak olması, ben dâhil olmak üzere bütün Konyalıları üzüyor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.