Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Türkiye

A+A-

Yeni Cumhurbaşkanımız hayırlı olsun. İlçe Başkanlığı’ndan başlayıp, Belediye Başkanlığına layık görülmediği için önce Başbakan şimdi de Cumhurbaşkanı olan Sn. R. T. Erdoğan’a başarılarının devamını dileriz, onun başarısı Türkiye’nin başarısı olacaktır.
*
Yeni bir döneme mi giriyoruz yoksa yeni bir dönemece mi? Göreceğiz hep birlikte ama her iki durumda da bir “yeni” var… Neye göre, kime göre yeni? Eskiye göre mi yeni yoksa geleceğe göre mi yeni?
*
Kelimelerin anlamları kişiye göre değişir mi? Değişir efendim, değişir. Herkes aynı şeyi konuşur ama anlaşılan farklı olur. Aksi halde tarihten günümüze Müslümanlar arasındaki bu kadar düşmanlığı nasıl izah edebiliriz? Allah aynı, kitap Kur’an-ı Kerim aynı, peygamber Hz Muhammed (sav) aynı… Ama “Allah-ü Ekber” nidası öldüren için farklı, ölen için farklı…
*
Yeni Türkiye de böyle olmasın! İleride bir gün, birileri, birilerine “biz öyle demek istememiştik demenin bir faydası olmaz demiştik” demesin...
*
İyi bir çocuk olmak, eminim hepimizin çocukluk hedefiydi ama “iyi çocuk” neydi? İyi çocuk, bazılarına göre; “çocuk o kadar iyi ki, sessizce sırasını bekler, itiraz etmez, hatta eline vurup ekmeğini alsan ses çıkarmaz” şeklinde pasif, özgüvensiz, masum çocuk tipi olarak tanımlanırken, bazıları için iyi çocuk; “çocuk o kadar iyi ki, sıra filan beklemez, kaş ile göz arasında araya kaynar, herkesten önce işini görür gelir” şeklinde aktif, öz güvenli ama hak tanımaz olarak tanımlanıyordu… Günümüz Türkiye’si ya da 10 Ağustos 2014 itibarı ile eski Türkiye kafası karışık bu iki farklı “iyi” neslin rol aldığı Türkiye idi.
*
Yeni Türkiye’den ne beklememiz gerektiğini anlatabildim umarım… Kavramları doğru anlaşılacak bir şekilde tanımlamanın aciliyeti ortada, çünkü masum iyi kalabalıkların, hak tanımaz iyiler(!) tarafından kullanılmasını azaltmak birinci hedefimiz olmalı. Aksi halde, değil Atatürk henüz babası bile doğmadan önce, 2. Mahmut döneminde Avrupa’dan kanun ithal etmeye başlayan Osmanlı’nın hukukuna atılan laiklik tohumları, Abdülhamid Han döneminde azınlıkların emperyalist güçlerce Osmanlı aleyhine kullanılmasını engellemek için yeşermeye başlamışken, iş Cumhuriyet dönemine gelince laiklik için düşmanlık yapanların kuracağı Yeni Türkiye, Türkiye’den başka herkese hizmet eder.
*
Öte yandan, gururla baktığımız 36 padişahlık Osmanlı saltanatı tablosunda, kaftanı ve sarığı bırakarak, Avrupa tarzı kıyafete geçen padişahları görmeyip, Atatürk kıyafet devrimi yaptı diye ona düşman olanları, onu düşman gibi gösterenleri alim gibi görüp takip eden masum iyi kalabalıklar ile Yeni Türkiye kimlere hizmet edebilir?
*
Osmanlı da benim, Cumhuriyet de, birini övmek için diğerine sövmek gerekmiyor, hangi tarafa olursa olsun sövdükçe kimlere hizmet ettiğimizi görmek için uyanmamız gerekiyor.
*
Uyumakta ısrar edersek, Yeni Türkiye olarak da kimlere, hangi projelere hizmet ettiğimizi göremeden, başkalarının çizdiği yol haritalarında, kullanmadığımız beyinlerimiz ile ayaklarımızı cezalandırmaya devam edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum