1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Yeni Türkiye Yeni Ruh-2
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Türkiye Yeni Ruh-2

A+A-

Irkçılık ile milliyetçiliği ayıramayan veya bilerek karıştıranlar da ayrı bir endişe konusu benim için. Osmanlıyı yıkan milliyetçiliktir sözüne katılıyorum ama hangi milliyetçilik? İslam düşmanlarının gazına gelen Yunan milliyetçiliği, Bulgar milliyetçiliği, Arnavut, Romen, Rus, Ermeni, Kürt, Arap milliyetçiliği değil mi Osmanlı İmparatorluğunu yıkan! Peki niçin herkes Türk milliyetçiliğine düşman? Niçin ayaklar altına alınan Türk milliyetçiliği oluyor… Bölünme referandumuna şahitlik ettiğim Sudan’a giderken bunlar tırmalıyor zihnimi. Doğru bilgi ile yanlışa gitme, yanlışa çekilme konusunda çok marifetli bir milletiz… Dinimize göre milliyetçilik yapmak günahtır diyen İslamcı abilerimizin gazeteleri, dergileri ve televizyonları niçin Kürt milliyetçiliği ya da Arap milliyetçiliği yapıyorlar? Onlara günah olmuyor mu?

*

Öte yandan zırt pırt kendini gösterme çabasında olan çalgı çengi takımından insanların,  sanatçı diye sunulması da insani kalitemizin ne kadar yerlerde süründüğünü acı bir şekilde ortaya koymaktadır. Çocuklara soruyorum apartmanımızda temizlik yapan, çöplerimizi döken görevlinin adını dahi bilmediğiniz halde filanca şarkıcıya, filanca futbolcuyu çok iyi tanıyorsunuz peki hangisi olmasa hayatınız etkilenir? Çöpleri kendiniz dökmek zorunda kalınca anlarsınız ama sanatçının değerini kalitesini anlamak için sanırım daha ciddi badireler atlatmamız gerekecek toplum olarak.

*

Sayın Cumhurbaşkanımız iyi bir nesil yetiştirmekten bahsetmişti, çok iyi bir hedef ama iyi nedir iyice tanımlamadan bu hedefe gitmemiz mümkün görünmüyor bence… İyi, irade ve kişilik sahibi olarak güçlüye değil haklıya hizmet etmek için çalışan birey kalitesinde bir nesil mi yoksa vur eline ekmeğini al hiç ses çıkarmaz cinsinden, ne dersek onu kabul eden, “bir-oy” seviyesinde hakka değil de güçlüye hizmet eden bir nesil mi?

*

Aynı şekilde, Osmanlı ruhunu canlandıracağız deyince heyecan duyan ama hangi Osmanlı ruhu? diye sorunca cevap veremeyen insanlar ile Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olacağımızdan korkarım … Zira tarihin en büyük toplarını yaparak çağ kapayıp çağ açan da Osmanlı, askerinin eline vereceği tüfeği üretemediği için satın alan ama borç para ile satın aldığı için aldığı borçlar karşılığı ezeli düşmanlarına türlü imtiyazlar vererek, gerek Türklüğü, gerekse Müslümanlığı şehit kanlarıyla sulanmış kendi vatanında “parya” haline düşürenler de Osmanlı! Evet, hangi Osmanlı ruhunu canlandıracağız?

*

Bir yerde hata var ama nerede? Sormayan, sorgulamayan insanlar ile Türkiye’nin adı yeni olur ama geleceği eskiyi bile aratır Allah muhafaza…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.