1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Yeni Türkiye’de Yeni Sözler
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Türkiye’de Yeni Sözler

A+A-

Seçim yapıldı sorunsuzca, geçmiş olsun. Sandıktan denge ve istikrar birlikte çıktı, hayırlı olsun. Seçmen ne istediğini söyledi anlayana;

  • Seçmen demokrasi istiyor.
  • Seçmen, seçilenlerin hesap vermesi gerektiğini anlamasını istiyor.
  • Seçmen, seçilenlerin ‘ben yaparım olur’ dayatması yerine, uzlaşmasını istiyor.
  • Seçmen, ümmetçilik adına milliyetçilik duygusunun ayaklar altına alınma hatasından dönülmesini istiyor.
  • Seçmen, 1980 öncesi sağcı - solcu olarak ayrılan milletin sağındaki ümmetçi - milliyetçi ayrışmasının bırakılarak, milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkın anlaşılmasını istiyor.

*

Geçen yılki referandumdan önce yazmıştık, seçimlerden sonra koalisyon istemeyenler, koalisyonu seçimden “önce” kuracaklar diye. Adına ittifak dediler, peşin peşin kurdular ve seçimden sonra da devam edecekler. Etmeliler.

*

Etsinler, çünkü sorun koalisyonlarda değildir. Sorun, uzlaşma ve işbirliği kültürü gelişmemiş siyasetçilerdedir. Seçilenler zihinlerini geliştirsin. Ben yaparım olur kabadayılığını yontsun, yerine birlikte yapalımı koysun… Ham fikirler peşinde yanlışlara düşmek, ayrılıkçılar tarafından kandırılmak yerine enine boyuna düşünerek, medenice tartışarak rafine fikirlere ulaşmayı öğrensin… Hızlı gidip kaza yapmasın, aceleci hataları düzeltmek için geri dönmek zorunda kalmasın.

*

Bu vesile ile Sayın Hasan Angı Ağabey’e sesleniyorum; Biz cılız sesleriz, hükümete, Cumhurbaşkanına ulaşmıyor sesimiz. Aşağıdaki öneriye katılıyorsanız lütfen sahip çıkınız ve Konya’nın bir sesi olarak duyurunuz, yanlış buluyorsanız da söyleyiniz, düzeltelim;

  • Seçimlerden sonra milletvekilleri, yemin törenini Çanakkale Şehitliği’nde yapsınlar. Yapsınlar ki tarihe edecekleri canlı şahitlik ile kime hizmet etmeleri gerektiği bir kere daha düşünme fırsatı bulsunlar.
  • Devletimizi yönetmek için işe alınan memur ve bürokratlar ile özellikle geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenler de yemin törenlerini Çanakkale Şehitliği’nde yapsınlar.
  • Daha önemlisi, düşmanın ne olduğunu bilmeyen ama “birbirine düşen” gençlerimizin, kurnazca kurgulanmış hikâyelerden üretilen kindarlığa ahmakça kanarak düşmana “hizmet” eder duruma düşmelerinin önüne geçmek için Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve lise müfredatına Çanakkale Şehitliği ziyareti eklesin.

*

Gelecek, düşmanını doğru tanımlayan milletlere gülüyor. Düşmanı doğru tanımlamak ise milleti doğru tanımlamaktan geçiyor. Millet gelişmezse ümmet de kurulamıyor… Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.