1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Yeni vergi düzeni adil değil’
‘Yeni vergi düzeni adil değil’

‘Yeni vergi düzeni adil değil’

‘Yeni vergi düzeni adil değil’

A+A-

Türk-İş Konya Temsilcisi Abdülkadir Tamak yeni vergi düzenlemesinin adil olmadığı gibi, çalışanlar ve işçilerin üzerine ağır bir yük getireceğini söyledi. Tamak, “Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır” dedi.

 

Hayriye Eroğlu

Hükümetin yeni vergi düzenlemesinin çalışanları ve işçileri üzerine ağır bir yükleyeceğini belirten Türk-İş Konya Temsilcisi Abdülkadir Tamak, “Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle işçiler ve çalışanlar üzerinde ağır bir vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranlarından dolayı azalıyor. Ortama aylık brüt ücreti 4 bin 500 TL olan bir işçi Ocak ayında 3 bin 408 TL net ücret alırken, Haziran ayında ücreti yüzde oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek, 3 bin 060 TL’ye geriliyor. Bu vergi düzeni adil değildir. Aynı zamanda anayasal ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürebilir değildir” dedi.

Yük çalışanlarda

Abdülkadir Tamak vergi mükelleflerinin büyük çoğunluğunun çalışanların oluşturduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanların üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlilerimizden kesilen vergiler, Gelir Vergisi hâsılatının önemli bir kısmını oluşturuyor. TBMM’ye sunulan Vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor. Aynı zamanda vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor. Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayrım ilkesinden vazgeçilerek vergi tarifesinin teke indirilmesi ve çalışanların üçüncü dilimdeki gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranının yüzde 20’den yüzde 27’ye yükseltilmesi sosyal adaletle bağdaşmıyor. Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır. Ülkemizde uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik ‘Vergi Adaleti’ sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri ve çalışanları işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek haksızlıktır. Türk-İş olarak, çalışanların ve işçilerin üzerine yüklenen vergilerin yükseltilmesini ve vergi düzeninin değiştirilmesinin emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine neden olacağından dolayı yeni vergi düzenlemesine son verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.