1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Yeni Yıl Gelirken
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Yıl Gelirken

A+A-

Köşemizde ilk olarak yılbaşı kutlamalarında; Müslümanların yılbaşı kutlayıp kutlayamayacaklarına veya Müslümanların yılbaşı gecesini nasıl geçirmeleri gerektiğine,bu konudaki tartışmaların da, büyük ölçüde dinin kaynağı konusundaki anlaşmazlıktan kaynakladığına değinelim. Yılbaşı kutlamalarına ve yılbaşında Müslümanların nasıl davranacağına ilişkin hadislere ve hadislerden hareketle oluşturulan mezhep izahlarına baktığımızda farklı, sadece Kuran’dan hüküm çıkardığımızda farklı sonuçlara ulaşabiliriz.

Hadis ve mezheplere göre Hıristiyanlara ve diğer Müslüman olmayan topluluklara benzemek yanlıştır. Bu hadislerden de yola çıkarak, yılbaşı kutlaması yapmak, yılbaşı kutlamalarında ağaç, hindi gibi şekilsel olarak dahi Hıristiyanlara benzer davranışlarda bulunmak Müslüman için uygun değildir.

***

Bu hadislere kısaca bakarsak;

“Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır.” Ebu Davud, libas 4

“Bizden başkasına benzemeye çalışan, bizden değildir” Tirmizi, istizan

“Yahudi ve Hıristiyanlara benzemeye özenmeyiniz.” Tirmizi, istizan

Hâlbuki Kuran’a baktığımızda yılbaşına ilişkin bir emir ve yasak yoktur. Kuran’a göre diğer günlerde geçerli olan yasaklar yılbaşında da geçerlidir, diğer günlerde geçerli olan emirler yılbaşında da geçerlidir, diğer günlerde geçerli olan helaller yılbaşında da helaldir. Yani yılbaşı gecesine özel hükümler getirilmemiştir. Kuran’a göre bir Müslüman alkolden, zinadan ve israftan uzak durmalıdır. Aynı durum yılbaşı gecesinde de geçerlidir. Kuran’a göre bir Müslüman’ın evini süslemesi, yakınlarıyla ve dostlarıyla beraber vakit geçirmesi, hindi yemesi helalken yılbaşı gecesinde de helaldir. Bir Müslüman’a namaz kılması, Allah’ı çok anması, Allah’a şükretmesi ve Ramazan ayında oruç tutması emredilirken bunlar yılbaşı gecesinde de geçerlidir.

***

Sonuç olarak Kuran’a göre bir Müslüman için geçerli olan emirler, yasaklar ve helaller yılbaşında da geçerlidir. Bence bunun tartışmasını yapmak yerine yılbaşını ve yılbaşı gecesini Allah rızası için fırsata dönüştürebiliriz. Her birimiz kısa bir süre de olsa kendimizle baş başa kalıp bütün yılı gözden geçirerek, geçen yıl ne gibi yanlışlar yaptığımızın, bu yılki yanlışlarımızı gelecek taze seneye taşımamak için neler yapmamız gerektiğinin bilincine varmamız ve bir yıl boyunca yeterince Allah’a kulluk edip etmediğimizin iyi bir muhasebesini yapabiliriz.Yine Allah’a günahlarımız için tövbe ve bize sundukları için şükür edebiliriz. Herkese şimdiden kazasız belasız, mutlu ve huzurlu hayırlı bir yıl diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.