1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Yeni Yıl ve Takvim
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Yıl ve Takvim

A+A-

Biz Müslümanlar iyi insanlarız. Aslında iyi olması gereken insanlarız demek daha doğru olur. Biz Müslümanlar özde iyiyiz ama… Ama…  Bunu deyince bir durmak gerekiyor… 

*

Biz Müslümanlar birçok sözcük ve kavram gibi “iyi” sözcüğünün anlamını da iyice bir tanımlamamışız. Örneğin bir “oruç” sözcüğünün anlamı 14. yüzyılda anlaşılmamış ki Müslümanlar her yıl orucu neyin bozup neyin bozmayacağını sorar tartışır. Oysa bu bilgi okul öncesi aile içi eğitimde ana babanın verebileceği bir bilgidir ama bilgi verilmemiştir çünkü tanımlar eksiktir, nakledilen malumat da zihinlere yeterince oturmamıştır, bu yüzden hem sorular bitmiyor hem de Arap gelenekleri İslam dininin hükümleri arasına karışıyor.

*

Aynı şekilde bayramlar, yıl dönümleri, yeni yıl kutlaması üzerinde de yeterince düşünülmemiş ve birçok yalan yanlış bilgi doğru bilginin önüne geçip galat-ı meşhur olmuş söylemler ile yaşana gelmiştir. Bu yaşana gelmiştir sözü bana peygamberlerin mücadele ettikleri cahil kişileri hatırlatıyor, onlar da biz babalarımızı böyle yaparken bulduk diyorlardı ya… Biz de öyle, işin özünü anlamını sorgulamadan gördüklerimizi taklit ederek yaşadığımız için yaptığımız şeylerin çoğunun anlamını bilmeden yapar olmuşuz. Sonuçta Arap veya İbrani geleneklerini İslam dini ile karıştırmışız.  Karışanları ayırmalıyız.

*

Takvim bir din meselesi değil bir iklim ve coğrafya meselesidir. Yaşadığı coğrafyada mevsim döngülerini tanımlamaya gerek duymayan milletler ay-dünya arasındaki hareketi esas alan ay takvimi tercih ederken, farklı mevsimler yaşanan coğrafyalarda bulunan ülkeler ay-güneş arasındaki hareketleri esas alan güneş takvimini tercih etmişler.

*

Geçtiğimiz yıllarda tam da yılbaşı öncesi Rusya’ya gitmemiz gerekmişti. Biz oradayken, 25 Aralık günü bazıları Noel kutlaması yaptı bazıları yapmadı ve kutlamayı 7 Ocak’ta yapacaklarını söyledi. 31 Aralık veya 1 Ocak’ta dini bir bayram ya da dini bir kutlama yoktu bunu da ayırmalıyız. 

*

Daha önemlisi, biz ülkemizde dört mevsim yaşamakla övünürken, sadece iki mevsim yaşanan Arap çöllerinin takvimine imrenme sebebimiz ne olabilir? Araplar din kardeşimiz olsa da takvim bir din meselesi değildir... Ay takvimi kullanıyor diye İslam düşmanı ülkelere sempati duyar mıydınız? Ay takvimi kullanmış olan diğer ülkeleri de siz araştırınız, çoğunun İslam dini ile ilgisi olmadığını görürsünüz.

*

Hicri takvime göre tekrar eden olaylar, miladi takvimde her yıl on gün önce gelmektedir buna rağmen Mekke’nin 8 Ramazan / 11 Ocak gününe denk gelen yıl dönümünü 31 Aralık gününe sabitlemek bir çifte standart değil midir? Ve maalesef yıllar sonra galat-ı meşhur olacaktır.

*

İyi olmak isteyen Müslüman her şeyden önce çifte standartlı olmaktan kurtulmalıdır. İyi niyetle de olsa iyi sonuçlar bekleyerek yanlışı yaymak da bir çifte standarttır. Hani bir söz var ya “cehenneme giden yollarda iyi niyet taşları döşelidir”. Müslüman iyi olmak için güçlü olmalıdır, güç doğru bilgidir, galat-ı meşhur olmuş yanlışlar ve çoğunluk arasında olmak Allah katında doğru değildir, güçlü de değildir iyi de…

*

Anlam, huzur barış ve iyilik getirmesi duası ile,  yeni yılınız kutlu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.