1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Yeni Yılda Yen Sözler
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Yılda Yen Sözler

A+A-

‘Dün dünde kaldı cancağızım, şimdi yeni şeyler söylemek lazım’ diyebilmeyi çok isterdim. Diyemiyorum. Çünkü dünkü sorunlar çözülmediği sürece dünkü konuşmalar da bugüne kalacaktır. Yeni sözler söyleyebilmek için yani sorunları çözmek ve geçmişte bırakmak için ne yapmak lazım?

*

Aklını kullanma zahmetine girmeyip, komplo teorilerine kanarak olayları anladığını zannedenler sorunları çözebilir mi? İşin aslını astarını merak etmeyip, aldığı haberin doğruluğunu araştırmadan başkalarına yayanlar sorunları çözebilir mi? Olaylar arasındaki bağlantıları anlamak için (efela tedeberrun) düşünmek ve anlayışını geliştirmek yerine anlamadığı bilgileri inkar eden, anlamadığı kişileri düşman ilan eden kafalar sorunları çözebilir mi?

*

Sorun çözmeyi gözünüzde büyütmeyin, birkaç kelimenin anlamını merak etmeye başlarsak bile umut kıvılcımları aleve dönüşecektir. Alevin ısısı anlayanı ısıtır, ışığı ise aydınlatır ve anlamayanı yakar. Ateşe, ışığa karşı gelenler anlamayanlardır.

*

Yeni yılda birilerinin doğru diye anlattığı bilgiler için birbirimizi kırmayı bırakalım ve o doğru zannettiğimiz bilgilerin gerçeğe ne kadar uygun olduğuna bir daha bakmamız gerektiğini anlayalım. Zannın çoğu günahtır anlatalım. Kanarak değil, anlayarak, öğrenerek iman etmenin daha anlamlı ve güçlü olduğunu anlatalım. Bunlar kıvılcım olarak yeterli değil mi sizce de?

*

Bir de “anlamadığı bilgiyi inkar edenlere, o anlamadığı o bilginin gerçek olması halinde sonusun ne olacağını” düşünmesi gerektiğini anlatalım.

*

Birilerinin yanlış bilgileri bize doğru gibi yutturmasına ve daha kötüsü birilerinin de “doğru bilgiler ile bizi yanlış yola saptırmasına” karşı tedbirli olmamız gerektiğini anlayalım.

*

Kelime oyunları ile bizim iman duygularımızı kullanmalarına izin vermeyelim artık; Örneğin, “muhacir” kelimesinin biz Müslümanlar için ifade ettiği yüksek manevi anlamın arkasına gizlenerek Türkiye'deki nüfus yapımızı bozmaya çalışanlara kanmayalım. Kandırılmış olması muhtemel yöneticilerimizi uyaralım.

*

Örneğin; Ümmetçilik adına kendi milliyetçilik duygularını ayaklar altına alırsan, Arap ırkçılığının arzularına ve emperyalist planlara hizmetçi olursun gerçeğini anlayalım. Anlamak için önce “millet” kelimesini adam gibi tanımlayalım çünkü “ümmet” için gerekli. Sonra milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkı ortaya koyalım ve ayaklarımızı milliyetçilik üzerinden çekip, cemaatçilik, particilik, yandaşlık, hemşehricilik ve “bizdencilik” gibi şekillerde varlığını gizleyen ırkçılık mikrobu üzerine basalım.

*

Yeni yılda, “Allah’ın selamının aklını kullanmayıp kanmaya devam edenlerin değil anlayanların üzerine” olacağını anlayalım. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.