1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yeni Yıldan Beklentiler
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Yıldan Beklentiler

A+A-

Bir yılı daha geride bırakarak 2017 yılına girdik. Acı ve tatlı olayları hep birlikte yaşadık. Hep birlikte göğüsledik.

Başta terör, ekonominin iyi gitmeyişi, işsizlik, 15 Temmuz gibi istenmeyen olayları yaşadık.

Umarım yeni yılda da ülkemizi ve bizleri üzen olayları bir daha yaşamayız. Mutlu ve huzurlu oluruz.

2016 yılının en önemli olayı 15 Temmuz’dur. 15 Temmuz darbe kalkışması bizlere birlik ve beraberliğimizin farkına varmayı bir kez daha öğretirken, ülkemize, vatanımıza sahip çıkmayı da güçlendirdi. Türkiye tek vücut oldu.

Allah bir daha bütün bu olumsuzlukları bizlere yaşatmasın. Ülke olarak güçlü ve dik durdukça kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi geliştirdikçe, toplumsal barışımızı her ne olursa olsun korudukça hiçbir tehlikeli bizlere bir şey yapmaz aksine, daha da güçlü kılar.

2017 Türkiye’sinin önündeki sorunlara bakarsak terörü, ekonomiyi, işsizliği ve eğitimi görürüz. Ekonominin genel gidişatı her yönüyle olumsuz etkilemesini sürdürürken, her geçen günde vatandaşların ve iş dünyasının tedirginliği giderek artıyor. Piyasalarda bir moral bozukluğu oluşuyor. Süratle tedirginliklerden ve moral bozukluklarından kurtulmamız gerekiyor. Tabi ki bu sorunları çözecek olan hükümettir. Bundan dolayı da 2017’de hükümet atacağı adımlarda öncelikli olarak ekonomiyi ele alır. Piyasalardaki moral bozukluğundan kurtaracak tedbirleri sürdürür.

***

Böylelikle tedirginlikler, belirsizlikler ve en önemlisi de moral bozuklukları sona erer.

Gelelim 2017’de iş dünyasının beklentilerine, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Ticaret Odası'nın meclis toplantısındaki konuşmasında, Türkiye’nin yeni yılda karşılaşacağı risklere dikkat çekerken, “Kesinlikle moralimizi bozmayalım fakat ihtiyatlı olalım. Dikkatli olun ve aşırı risk almayın. Dövizle geliriniz yoksa dövizle borçlanmayın. Dolarizasyon ne üyemize ne ülkemize faydalı olmaz TL'de kalalım. Satış sıkıntıları için alternatif pazarlara gidin. Hükümetimiz de bu süreçte reel sektörün özellikle finansal sıkıntılarını çözmek istiyor. Bu çerçevede Ekonomi Koordinasyon Kurulu bir dizi ekonomik tedbirleri açıkladı. Tedbirler ile özel sektöre kredi imkânları geldi. Bu kararlar ekonominin büyüme performansına olumlu yansıyacak ve 2017'den itibaren karşılığını alacağız. Tüm bunlarla birlikte 2017'de daha fazla çalışacağız. Hedeflerimizi uzun vadelerde belirliyoruz. Beş yıllık, on yıllık planlamalarımızda Türkiye ekonomisinin çok daha iyi yerlere geleceğini hep birlikte göreceğiz. Anadolu ekonomisi olarak ülke ekonomimiz içinde katkımızı artırarak hedeflerimize ulaşacağız” diyor.

Öztürk, özellikle dövizle borçlanılmaması gerektiğini vurgularken, TL’de kalınmasının faydalı olacağını ifade ediyor. Bunun yanında daha fazla çalışıp, daha fazla üretip alternatif pazarlara yönelmesine dikkat çekerken, moral bozukluğundan kurtulmamız gerektiğini de dile getiriyor. 

***

2016 yılının son meclis toplantısında 2016’yı değerlendiren Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü de, “Şehitlerimizin emaneti olan bu ülkeyi, hiç kimsenin bölmesine izin vermeyeceğiz. İş dünyası olarak Türkiye’yi büyütmek için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Bugün bir takım zorluklar yaşasak da, Türkiye’nin tüm zorlukların üstesinden gelecek tarihi bir birikime sahip olduğuna ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğine inancımız tam. Tüm bu badireleri atlatacağız ve yeniden hedeflerimize odaklanacağız.”

Kütükcü de, her ne olursa olsun iş dünyasının üretemeye, Türkiye’yi büyütmeye devam edeceğine dikkat çekerken, her türlü badireleri hep birlikte atlatacağımızı vuruluyor. Hiçbir zamandan inanç ve hedeflerimizden taviz vermemiz gerektiğini bizlere hatırlatıyor.

 

Sonuçta yeni yılda yeni umutlar ve yeni hedefleri önümüze koyup, bunların gerçekleşmesi için çalışmaktan başkada çaremiz yoktur.

Her türlü zorluklar karşısında bir ve diri olmalıyız ki, ülkemizin içinde bulunduğu bütün olumsuzluklardan kurtulalım.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? Yeni yılınızı kutlarım. Her şey gönlünüzce olsun. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.