1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yeniden Ekonomiyi Gündem Olmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeniden Ekonomiyi Gündem Olmalı

A+A-

Genel seçim havasında geçen 2014 Yerel seçimleri nihayet bitti. Türk Halkı 30 Mart’ta sandığa giderek oyunu kullandı. Umarım bu seçimlerden siyasi partiler gereken dersleri almıştır. Umarım ülkenin gerçek gündemine geçilerek ekonomi ve siyasi istikrar için gerekenler yerine getirilir. Ülkemizin önündeki sorunlar çözüme kavuşturulur. Nitekim seçimlerle ilgili değerlendirme yapanların ortak isteği yeniden ekonomi ve siyasi istikrarın ülke gündemine gelmesidir. Var olan sorunlarının çözüme kavuşturulup, yeniden her şeyin normale dönmesidir.
KTO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmesinde, “Ülkemizdeki siyasi istikrar ortamının bundan sonraki dönemde de devam etmesini ümit ediyoruz. İş dünyası olarak ekonomik ve siyasi istikrar ortamında geleceğe umutla bakabiliyoruz. Seçimlerin ardından artan gerilimin bitmesini istiyoruz. Türkiye’nin kalkınma hedefine ulaşabilmesi için birinci gündem maddesinin ekonomi olması gerekir” derken, KSO Başkanı Memiş Kütükçü de, “Ülkemizin seçim gündeminden uzaklaşarak ekonomiyi konuşmalıdır. Reformlar devam etmelidir. Türkiye’nin daha güçlü ve rekabetçi bir ekonomi için kendi içindeki reformlara devam ederken, aynı zamanda ABD’nin AB’yi de dâhil edeceği Transatlanik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı oluşumuna mutlaka dâhil olması gerekir. Türkiye’nin geleceği için istikrardan ve üretimden beslenen güçlü bir ekonomi oluşturmalıdır” ifadelerini kullanıyor.
Öztürk ve Kütükçü değerlendirmelerinde artık bundan sonraki süreçte gerilim ortamının sona ermesiyle birlikte, ekonomik ve siyasi istikrarın sağlanmasına dikkat çekerken, ülkemizde ve şehrimizde yeniden ekonomi konuşulmalı diyorlar.
Artık bundan sonraki dönemde Türkiye daha güçlü bir ülke olmayı hedeflemelidir. Ekonomik ve siyasi istikrarı bozan her türlü olaylardan uzaklaşmalıdır. Demokrasi geliştirmelidir. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler yakınken, gerilimden uzak bir Türkiye hepimizin yararınadır. Bizlerin vatandaş olarak ortak isteği bu yöndedir. Ülkemizde huzur ve güven sağlanmalıdır. Gerilimin artması ve siyasi kavgalar bizleri bir yere götürmez. Aksine huzurumuzu bozulur. Hiçbir kimse huzurumuzun bozulmasını istemez ki.
O zaman yapılacak olan da bellidir. Ülkeyi yönetenlerle birlikte bizlere düşen görevde huzurumuzu, toplumsal barışımızı tehlikeye düşürecek her türlü tavır ve davranışlardan biran evvel uzaklaşmaktır. Yeniden ülkemizde ve şehrimizde ekonomiyi konuşmalı ve siyasi tartışmaları bir tarafa bırakmalıyız. Toplumsal barışımızı koruyarak birbirimizi ayrıştırmamalıyız.
Ne dersiniz bunu başarmak zor olmasa gerek. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.