1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yeniden Yoluna Girmeli Hayat Projesi Üzerine
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeniden Yoluna Girmeli Hayat Projesi Üzerine

A+A-

Madde bağımlılarının topluma kazandırılması her zaman önemli bir adım olduğu kadar herkesçe desteklenmesi gereken bir davranıştır. Özellikle gençler arasında yaygınlaşan madde bağımlılığın sona erdirilmesi ve bu gençlerin hayata tekrar kazandırılması önemli ve hayırlı bir görevdir. Çünkü bu gençler kaderlerine terk edilmemeli, elinden tutulmalı, tedavi edilmeli ve hayata tekrar kazandırılmalıdır. Tam da bu anlamda Konya Platformu Derneği’nin AMATEM’de tedavi gören gençlerin topluma kazandırma projesi yerinde ve anlamlı bir projedir. Bundan dolayı da projeye insan olarak hepimiz destek vermeli ve elimizden gelen her türlü katkıyı yapmalıyız. Çünkü bu projeyle Konya Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi’nde (AMATEM) tedavi gören madde bağımlılarından 100 gencin topluma kazandırılması hedefleniyor. Yine hedef doğrultusunda gençlere, mesleki eğitimlerin yanı sıra kişisel gelişim, psikolojik destek ve işveren eğitimleri verilecektir. Bağımlı gençleri iş, aş sahibi yapacak olan böylesine anlamlı ve örnek alınacak projeye destek vermek insani ve vicdanı bir davranış olsa gerek.

***

Salı günü Konya Platformu Derneği’nin Dedeman Otel’de projenin tanıtımı için yaptığı toplantıya katılmıştım. Türkiye’ye örnek olan proje hakkında davetlilere ve basın mensuplarına Konya Platformu Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik’in verdiği bilgiler doğrusu beni duygulandırdı. Mehmet Ali Çelik, “Konya Platformu sosyal, kültürel ve ekonomik sürdürülebilir değerler ortaya çıkarabilen, bireylerin bir araya geldiği, Türkiye’de örnek alınan ve izlenen toplumsal hareketlerin doğduğu bir kurum olma vizyonu içerisindedir. Bugün açılış toplantısını gerçekleştirdiğimiz çalışma da toplumsal farkındalık oluşturmakla birlikte “Yeniden yoluna girmeli hayat” sloganı ile kısalttığımız yolundan sapan hayatları tekrar yoluna koymayı hedefleyen bir proje çalışmasıdır. Konya’yı ilgilendiren birçok konuda inisiyatif almaya kadar yapılan çalışmalar Konya’mız içindir. Başarıların gururu elbette tüm Konya’mıza aittir. Platform’un bugün üzerinde çalıştığı madde bağımlılığı konusu sadece şehrimizi değil, tüm ülkemizi ilgilendiren bir konudur” diyor. Mehmet Ali Çelik, madde bağımlısı olan gençlerin tekrar hayata kazandırılması projesinin gurunun Konyalılara ait olduğunu belirtirken, her insanın ve kurumun madde bağımlısı gençlerin yeniden topluma kazandırılması için ellerinden geleni yapması gerektiğini de hatırlatıyor.

***

Umarım Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı ”Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi” programı kapsamında yürütülen, AMATEM’de Tedavi Gören Madde Bağımlılarının Topluma Kazandırılması projesi başarılı olur. Bizlerin de bu projeye her anlamda destek vermesi de Konya Platformu Derneğini, yöneticilerini ve üyelerini mutlu edecektir. Başarılarının artmasını güçlendirecektir. Madde kullanma yaşının giderek küçülmesi ve madde bağımlılığının yaygınlaşması buna bağlı kazaların ve suçların sayısını artığı günümüzde, bu projenin uygulanması ve amacına ulaşması önemlidir. Özellikle madde bağımlısı gençlerin şehrimizde büyüyen sektörlerde istihdam edilmesi düşüncesi ve hayata geçirilmesi sanırım bu gençlere büyük bir moral olacaktır. 100 gencin tekrar hayata kazandırılması ve onların da bizler gibi sağlıklı birey olmaları için uygulanan bu proje elbette başarılı olacaktır. Ancak, bu başarıda bizlerin de katkısı ve desteği elbette Konya Platformu Derneği’ne bir moral verecektir. Bundan dolayı da bu tür projelere destek vermek, onlarla birlikte çalışmak bizler için bir insani görev olmalıdır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.