1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Yerel Kalkınma Ve Mükemmellik Yolculuğu" Toplantısı
Yerel Kalkınma Ve Mükemmellik Yolculuğu Toplantısı

"Yerel Kalkınma Ve Mükemmellik Yolculuğu" Toplantısı

KALDER Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, Türk ekonomisi ve işletmelerin, katma değeri yüksek ürün ve hizmetleri geliştirmek zorunda olduğunu söyledi

A+A-

 

Türkiye Kalite Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, ülkemizin verimlilik ve yenileşim arası bir geçiş sürecinde yaşadığını, Türk ekonomisi ve işletmelerin, katma değeri yüksek ürün ve hizmetleri geliştirmek zorunda olduğunu söyledi. 

Doğan, KalDer ve Konya Sanayi Odası işbirliği ile KSO'da gerçekleştirilen "Mükemmellik Platformu-Yerel Kalkınma ve Mükemmellik Yolculuğu" toplantısında yaptığı konuşmada, gelişmekte olan toplumlara bakıldığında kalitenin başta yönetimin kalitesi olmak üzere her alanda kabul edildiğini gördüklerini belirtti. 

Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi olduğunu, ancak buna rağmen Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Endeksi'nde 126, Uluslararası Rekabet Endeksi'nde ise 61'inci sırada yer aldığını ifade eden Doğan, "Bu tabloyu düzeltmemiz için önce işletmelerimizi düzeltmemiz lazım. Böyle büyük hedeflere ulaşabilmek için ekonomik ve sosyal göstergelerin elekten geçirilmesi ve sorunlu olanlara öncelik verilmesini gerektirmektedir" dedi. 

Türkiye'nin yenileşim sıralamasında ise 69'uncu sırada yer aldığına bildiren Doğan, "Verimlilik ve yenileşim arası bir geçiş sürecinde yaşıyoruz. Türk ekonomisi ve işletmeler, katma değeri yüksek ürün ve hizmetleri geliştirmek durumundalar" diye konuştu. 

"Gelişmekte olan toplumlara bakıldığında, kalitenin başta yönetimin kalitesi olmak üzere her alanda kabul edildiğini görmekteyiz" diyen Doğan, işletmelerde sürekli iyileştirme çalışmalarının gelişme ve sürdürülebilirlik için gerekli olduğunu, mükemmellik modelinin büyük işletmeler kadar KOBİ'lerde de uygulanabilir bir rehber olduğunu vurguladı. 

Doğan, "Ülkemizde özellikle son yıllarda üstü üste yaşadığımız yerel ve küresel ekonomik krizler bize göstermiştir ki rekabette kalite vazgeçilemez, hatta göz ardı edilemez bir olgudur" dedi. 

Konya'nın Türkiye'nin rekabet gücü yüksek illerinden birisi olduğunu anlatan Doğan, "Konya'nın ticaret becerisi, üretim potansiyeli ve endüstriyel tasarım açısından hızlı bir gelişme gösteriyor. Şehir büyük bir gelişim ve gelecek potansiyeline sahip" diye konuştu. 

Konya'nın ticaret becerisi ve üretim potansiyeli açısından da Türkiye'de önemli bir konumda bulunduğunu belirten Doğan, şöyle devam etti: 

"KonyaTürkiye'de markalaşma becerisi ve yenilikçilikte 4., ticaret becerisi ve üretim potansiyeli açısından ise 7. sırada, endüstriyel tasarımda da hızlı bir artış görülüyor. Bu rakamlara bakıldığında şehir çok büyük bir gelişim ve gelecek potansiyeline sahip.Konya'da önemli gelişmiş bir insan kaynağı bulunuyor. Şehirdeki 4 Üniversite bu sürece önemli bir katkı sağlıyor. İldeki bir yüksekokuldan mezun olanların sayısı bakımındanKonya 4. sırada, ÖSS'de ise 5. başarılı il. Konya Türkiye'nin rekabet gücü yüksek illerinden biri. KalDer bu süreçte küçük-büyük, kamu - özel ayrımı olmaksızın her alandaKonya'daki ışığı büyütmeye çalışacaktır." 

-"TÜRKİYE'NİN İSTİKBALİ, KALİTEDEN GEÇİYOR"- 

KSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahir Şahin ise bölgelerin kalkınma politikasının ülkeler için öne çıkmasının önemli olduğunu belirterek, 

"Firmaların rekabetçilik bağlamında süreci yönetmeyi öğrenmeleri ve yeni markaların yerel güçle küresel alanda boy göstermeleri gerekiyor" dedi. 

Küresel ekonominin yeni aktörlerinin yerel markalar olduğunu ifade eden Şahin, "Yereli temsil eden, onun değerleri ile hayat bulan küresel bir marka, bölgedeki diğer girişimci dinamikleri de harekete geçirmekte ve bölgenin kalkınmasında önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla, yerel markaların küreselleşme sürecinde 'gömleğin ilk düğmesinin' doğru iliklenmesi, yeni güçlerin harekete geçirilmesinde örnek teşkil etmelerinden dolayı son derece önemlidir" diye konuştu. 

Mükemmelliğe giden yolda, en önemli rehberin kalite olduğuna inandığını anlatan Şahin, "Türkiye'nin istikbali kalitededir. Daha kaliteli ürünleri, daha verimli bir şekilde üretebildiğimiz zaman gerçek manada kalkınmış olabiliriz" dedi. 

Toplantıda KalDer ve Helvacızade A.Ş. arasında "Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi" imzalanırken, MEPSAN A.Ş'ye, KalDer tarafından "Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi Plaketi" verildi. 

Konuşmaların ardından oturum başkanlığını KalDer Genel Sekreteri Selim Güven'in yaptığı seminere İstikbal Mobilya Sistem Geliştirme Şefi Tuğba Atay ve Sistem Geliştirme Uzmanı Banu Tuna, Helvacızade AŞ Kalite Yönetim Sorumlusu Zeliha Üstün ve BRİSA Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş. Müşteri Hizmetleri Müdürü Timur Akarsu konuşmacı olarak katıldı. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.