1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Yerel Meseleler Eski Tekel Binası
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Meseleler Eski Tekel Binası

A+A-

Bu bina ile ilgili dış cephe giydirmesi konusunda Büyükşehir veya Meram Belediye yetkililerimizden talepte bulunmuştum. Büyükşehir Belediyemizce  tam cephe giydirmesi değil de yalnız tabanda kısa bir giydirme yapılmış olması bile sevindirici ve yeterli oldu. Karar alan/veren ve emeği geçenlere teşekkür ederim. “Allah emeklerini yağlı etsin.” Konyalı duasında bulunuyorum.

Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere zannederim borçlu olduklarını, borç ödemede sıkıntı çektiklerini haber ve duyumlar almaktayız. Dolayısıyla şehrimizin acil ihtiyacı olan konularda bile talepte bulunmakta çekinmekteyiz.

Talepte bulunup yapılması mümkün olsa da sonuçta borçla yapılacağından veya devletin bir başka Kurumuna yaptırılacağından, gidişattan/uygulamalardan bilmekteyiz. Belediyelerimizin sorumluluğunda/uhdesinde olabilecek bazı işlerden/faaliyetlerden bahsetmek isterim. Alaaddin çevre sağlıklaştırılması, Millet Bahçesi, eski ve Karatay sanayilerinin kaldırılacağı onun yerine yeni Sanayi Sitesi yapılması/yaptırılmas Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca üstlendiğini müşahade etmekteyiz.

Büyükşehir Belediyesi 2004 Yılında Fazilet Partili Başkan Mustafa Özkafa, AK Partili Belediye Başkanı Tahir Akyürek beye borçsuz devretmiş, hatta kasasında nakit olarak para bırakmıştı. Ancak gel gör ki borçsuz alınmasına rağmen ulusal gazetelerde yazılanlara göre pek rakam açıklanmamış ancak borçlanmada 5’inci sırada olduğundan bahsedilmiştir. Şehrimizin nereden nereye gelinmiş olduğu anlaşılmaktadır.

2004 Yılından beri genel ve yerel seçimlerde bir çok alanda vaatte/taahhütte bulunuldu, bazıları Metro yapımı, Banliyo Tren hattı vb. Söz verilen bu taahhütlerin yerine getirilmemesinden dolayı bir açıklama ve çalışma var mı? Ne oldu ? ne zaman yapılacak? Proje olarak mı kaldı? Yahut hiç birşey mi yapılmadı?

Bir başka konu İstanbul’da yenilenen/tekrarlanan belediye seçimleri öncesinde İstanbul’da ne kadar Konyalı varsa borçlu olmasına rağmen yemekli programları yapmakla Konyalının hakkı olan parayı parti çıkarı olarak seçimi alabilmek için harcanmış, harcanan miktarın ne olduğu bilinmemektedir. 80’in üzerindeki emekliliği gelmiş memurlara “Ya emekli dilekçesi verirsiniz ya da taşra ilçelere göndeririz” denilerek baskı yapılması sonucu çoğu emekli oldu, bazıları da taşra ve uzak ilçelere gönderildi.

Başka bir konu; Büyükşehir yasası çerçevesinde taşra ilçelere hizmet götürmesi gerekmekte olan belediye, bazı ilçe ve köylere içme suyu taşıyan boruların asbestli olması nedeniyle yöre halkı sağlıksız su tüketmekte olduğu. Kanalizasyonları filtresiz olması, kirli kimyasal atıklar/sular derelere, göllere akmakta olduğu bu taleplerini de ilettiklerinde “kaynak yok” denilerek geri çevrildiği belirtilmektedir. (Sözcü Gazetesi-Yazar Saygı Öztürk’ün 20 Ocak 2021 tarihli yazısı.)

Selçuklu bölgesinde; Karatay ve Eski Sanayinin yeri Millet bahçesi yapılabilir. Teklif ediyor ve arz ediyorum. Ayrıca, Tekstil pazarı, Manifaturacılar çarşısı ve Eski kunduracılar sanayi ıslah edilmeli, bakım ve onarımdan geçirilmeli, çevre düzenlemeleri, yeşil alan ve donatıları ile şehrimize yakışır estetikte bir proje yapılır ve uygulanır diye beklenti ve umut içerisindeyim.

PANDEMİ/KORONAVİRUS

Akdeniz bölgesi İllerinde vaka sayısı azalmış, riskli iller arasında orta ve düşük riskli olarak belirlenmiş olduğu kamuoyuna yansımış, tatil beldeleri olmasından dolayı turist çekebilmek için mi bilerek veya isteyerek mi? çıkan vakalar Konya’ya gönderildiğinden mi? düşük ve orta riskli iller kategorisinde değerlendirilmiştir. Yaz aylarında sahil kentleri, tatil beldelerinden şehrimize salgına yakalanan hastalar taşındı/ nakledildi, vaka sayısını artmıştı, acaba şimdi de bu taşınma devam ediyor mu? devam ettiğinden mi? nedendir Konya’mız çok yüksek risk grubuna çıkmış ve belirlenmiştir.

Selam ve dua ile kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar