1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Yerel Seçimler Öncesi En Büyük Tehlike
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Seçimler Öncesi En Büyük Tehlike

A+A-

 

15 Temmuz işgal girişimini destansı bir zaferle atlatan Türkiye, bir yandan Ortadoğu’yu cehenneme çeviren Amerikan terörüne karşı başarılı bir mücadele sürdürürken eş zamanlı olarak 17 Nisan referandum sürecini, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini yaşadıktan sonra yerel yönetimler seçim sürecine girdi. Silahlı terör eylemlerinde hedefini tutturamayan Amerika’nın dolar operasyonunun sebep olduğu hayat pahalılığı, Mart seçimlerini son derece kritik bir noktaya taşıdı.Türk halkı bugüne kadara tezgâhlanan bütün oyunlar karşısında halkın büyük duyarlılık gösterip yekvücut olması ekonomik operasyonda da kendini gösteriyor. Ancak bu defa planın hacmi daha büyük ve bozulması zaman alacak. Üstelik Amerikan zehrini şerbet gören yerli oyuncular mücadeleyi sekteye uğratan önemli faktörler arasında bulunuyor!

Başkaldıran başkanlar olabilir

Önce yerel seçimlere yönelik bize ulaşan tespitleri paylaşalım. İyi bir siyasi gözlemci olan dostumuz önemli tespitlerini bizimle paylaştı. Bakın ne diyor:

-Siyasi partiler belediye başkanı adaylarını belirlerken genellikle yöre halkının eğilimine göre hareket etmeyi ön planda tutarlar. Bilhassa taşra bölgelerde bunu net olarak görmek mümkündür. İşte bu eğilimler sebebiyle partilerin başkan adayı yaptığı, halkın da seçtiği kimi isimler yerel seçimler öncesinde adeta muhalif bir duruş hazırlığı yapıyor!

Arkadaşımız, iktidar partisine mensup bazı başkanların partilerine karşı bayrak açma hazırlığını şöyle anlatıyor:

-Bazı başkanlar belediye imkânlarının kısıtlandığından, gelirlerinin personel maaşlarına yetmeyecek kadar düşürüldüğünden bahsetmeye başladı. Bir iki ay içinde kimi AK Partili belediyelerin personel maaşlarını ödeyemediği konuşulursa şaşırmayın! Bazı muhalif başkanlar yerel yönetimler kanununu, bazıları hükümetin kasabalarla ilgili tasarrufunu, bazıları büyükşehirle olan münasebetlerindeki olumsuzlukları öne çıkarmaya çalışabilirler.

Bu noktada şunu sorduk:

-Böyle bir plan yürüten başkan makamını kaybedeceğini bilmiyor mu?

-Bunu yapanlar yeniden aday gösterilmeyeceğini muhtemelen biliyordur. Söylediklerimi de makamını korumak için yapmıyor; niyeti partisini ve kendi yerine aday gösterilecek kişiyi zor duruma düşürebilmektir.

Peki belediye imkanlarını ele geçirmek isteyen cenahların ne gibi faaliyetleri var? Gözlemci dostumuza bunu da sorduk. İşte cevabı:

Hemen hemen herkes FETÖ karşıtlığı yaparak kendini beğendirmeye çalışıyor. 17-25 Aralık’ta, Mit Tırlarında, Gezi Olaylarında, hatta 15 Temmuz İşgal kalkışmasında FETÖ’nün varlığını kabul etmekte zorlanan, hatta önceki zamanlarda İslam dünyasında birliğin tesis edilmesi için FETÖ elebaşı olan zata biat edilmesini savunan görüş sahipleri şimdi yenilenmiş vizyonlarıyla siyasi sahnede yer almaya hazırlanıyor.

Gözlemci arkadaşımız son olarak tüm partileri uyardı:

-Sadece AK Parti için değil, MHP ve CHP’nin de dikkatli olması gereken bir seçim süreci yaşayacağız. Bugüne kadar FETÖ’nün herhangi bir kuruluşunda yer almamış ama bir şekilde bu örgüte gebe kalmış insanlar, yine emin ve ehil bilinen kişilerce partilere tavsiye edilebilirler. Buna dikkat etmek lazım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.