1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Yerel Yöneticilik Beceri İster
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerel Yöneticilik Beceri İster

A+A-

Yerel yönetim sadece seçimle işbaşına gelip rutin hizmetleri yerine getirmek değildir. Hizmet kalitesini ve sayısını artırmak yöre halkının yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktır.

Bizim belediyelerimiz de maşallah bu konularda hiç sıkıntı çekmezler her alanda örnek çalışmalar yaparlar. Konya’daki belediyeler kadar 18 uygulaması ve kentsel dönüşüm uygulamalarından rant sağlayan ülkede kaç belediye vardır acaba… İmar ve inşaat yoğunluğu açısından da ilk sırada olmayı kim başarabilir... Kooperatifçilik adı altında müteahhitliği de en iyi biz yaparız. Aksini iddia eden varsa vatandaşlarla anket yapsınlar. Kendilerine ait konularda sıradan çalışmalar yaparken her yerde en iyisini biz yaparızı da en iyi bizimkiler söylerler.

Konya’da belediyelerimiz daha asfalt dökmeyi öğrenebilmiş değillerdir. Bir kere dökülen asfalt 10 kere yamanır, 5 kere yenilenir ve en fazlası da 3-5 sene dayanır. 30-40 yılda bir yenilenmesi gereken asfaltlar bize 10 yılı doldurmadan tozlu yol haline gelir. Sorsanız de hep geçici asfalttır. Ama basın açıklamalarında hepsi metrelerle ölçülür bilmem ne kadar yol yaptık, milmem ne kadar asfalt döktük diye anlatılır.

***

Can alıcı noktaların başında gelen bir toplu ulaşım var ki bu yıllarda değil uzun yıllardır doğru dürüst bir çözüme kavuşturulamamıştır. Geçmişte çok çeşitlerini, gördük kimi zaman vazgeçildi kimi zaman umursanmadı. Kimi zaman bir önceki yönetim suçlandı. Ama son 3 dönemdir kimse kimseyi suçlayamaz. Çünkü başından beri hala çözümlenebilmiş değildir.

Geçmişte tramvayın raylarını sökeceğiz diyenler geldikleri gün törenle hizmete almışlar, metroyu getireceğiz diyenler söylediklerini unutmuşlardır. Bu yazımın asıl amacı sadece eleştirmek değil gördüğüm gerçekleri paylaşmak içindir. Elbette çok geniş bir alanda çeşitli hizmetleri sunmak ve herkesi memnun etmek kolay değildir. Ama bir de örnek olmak ve övünmek varsa o zaman işin rengi değişir. Belediyelerin alanları genişletmek ve daha çok yük yüklemek sorunu çözmüyor. Belediyeleri daha iyi hizmet verir hale getirmektir asıl olan. Bugünkü haliyle belediyelerimizin tercümesi “Adı Büyük Kozanoğlu”dan başka bir şey değildir.

***

ATUS adı altında öyle bir güzel bir uygulama başlattılar ki evlere şenlik. Otobüs hareket merkezinden çıkmasına 30 dakika varken sistemde durağa 9 dakika olduğunu gösterir. Durağa gelmesine 8 dakika var gösterirken beklersiniz 10 dakika geçer gelmez ve sistemden düşer öyle bir sefer yoktur. Otobüs durağa gelir ama hala sistemde yok görünmektedir. Böyle bir uygulama nasıl olur da örnek uygulama olarak gösterilir. Bir de yeni alınan otobüslerde ekranlar var ancak sadece siyah olarak görünürler. Hiç olmazsa onları da sökün kaldırın da milletin canı sıkılmasın. Siyah ekranlarla insanların moralini de karartmayın. Ya da tramvaylarda olduğu gibi kullanılır hale getirin vatandaşlar da dua etsin. Hasılı velkelam görüntü bu, aksini iddia edenler varsa onlara da burada yer her zaman var. Bunların içinde istisnaları da yok saymayacağım ama ağırlık maalesef böyle…

Toplu ulaşımda akıllı sistemin İstanbul gibi şehirlerde Konya’dan daha düzgün uygulandığını söylemek acaba bizimkileri eleştirmek anlamına gelir mi bilmem. Çünkü orada bizim 7-8 katımız nüfus yaşıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.