1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Yerli Aşı Nerede?
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Aşı Nerede?

A+A-

Bundan birkaç ay öncesine kadar nisan ayı itibari ile yerli aşıların denemelerinin tamamlanmış olup hatta kısa süre içerisinde de seri üretimine başlanıp piyasaya sürülebileceği söyleniyordu. Ne hikmet bilemem ama dostumuz! Çin yapmışken bizler yorulup bir de aşı üretim maliyetleriyle boğuşmamıza gönülleri razı gelmedi. Oysa bizler CHP döneminde bir toplu iğne bile üretemezken yerli silahlar, yerli araçlar üretir olmuştuk. Galiba yerli üretimden fazlasıyla yorulduk biraz istirahat gerek.

Bilim kurulları toplanıp düşünüp taşınıp kararlar alarak bizleri telkin edip tedbirler içerisinde rahatlama haritaları çiziyorlar. Yeni yol haritalarında bir rahatlama sinyalleri yanıp yanıp sönüyor. Bunların sebebi aşılama işlemlerinin başlamasından başka bir şey değil. Hastalığın merkezi tarafından üretilen aşılar tam güvenlikli bir şekilde dünyada satılmaya başlamadan biz ilk sıradan aldık. Erken kalkan yol alır madem, şifa için erkenden aşılama çalışmalarını tamamlayıp yaz tatili için sahil kentlerinin tüm hazırlıklarını tamamlayalım. Dünya tatil beldeleri hazırlıklarını yapamadan bizler tam teşekküllü bir şekilde turist yolu gözleyelim.

Peki aldığımız aşılar erken hazırlık yapabilmemiz için yeterli mi? Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar etkinlik oranın yüzde 84 olarak, hastaneye yatışları yüzde 100 engellediğini belirtildi. Aşılar daha gelmeden önce yapılan açıklamalarda etkinlik oranını yüzde 92 olduğu söylenmişti! Etkinlik oranın da yanılmaya payı olabilir elbette. Ya hastaneye yatış oranında yanılma payı dahi bırakılmadan kesinlikle yatış olmayacağı iddiası, aşı olanların hastalığı hafif atlatacağı söylemleri? Sinovac aşısı olan pek çok insandan pek de iç açıcı haberler gelmiyor, ya bu haberler bakanlığın kulağına gitmiyor ya da işin içinde farklı olaylar dönüyor. Umuyoruz ki bakanlığın olaylardan haberi olmamış olsun.

Çevremdeki insanların aile büyüklerinin aşı sırası geldi ve devlet idarecilerinin garanti ettiği aşı için hastane yolunu tuttular. Ailelerin çınarları sağlık için devletin sağladığı ücretsiz aşılarını oldular. Aşının üzerinden çok da bir zaman geçmeden aşı olan çınarlardan kimileri hastalığa tutuldular. Bizler bilim insanı değiliz yalnızca olayları seyreden birkaç cahil vatandaşız. Fakat bizim anladığımız kadarıyla garanti verdikleri icat o kadar da etkili değil. Aşılar da Çin malı çıktı...

Bizler dört gözle turist yolu beklemiyoruz, bizler dört gözle sevdiklerimizin güvenli olduğu bir hayat bekliyoruz. Bu güvenliğin tedarikini yalnızca milli yollarla sağlayabiliriz. Ülkemizin sınırlarını nasıl yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiş silahlarla tereddütsüz sağlayabiliyorsak, sevdiklerimizin sağlıklarını da yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiş aşılarla sağlayabiliriz. Bu yüzden aylar önce vaat ettiğiniz yerli aşı çalışmalarının nihayete ulaşması için gerekeni yapın. Gözümüz yollarda kalmasın...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.