1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yerli İlaç Üretimi Stratejik Zorunluluk
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli İlaç Üretimi Stratejik Zorunluluk

A+A-

Sağlık denilince aklımıza paranın söz konusu olmadığı ve insan unsurunun birincil öneme sahip olduğu özgül ve tek alan gelir.

Bundan dolayı da sağlık hizmetlerinin finansmanı ve harcamaları büyük oranda kamusal nitelikte olmalıdır. Ülke kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması nedeniyle tasarruf politikalarına gidilebilir. Sağlık söz konusu olunca ilaçta tasarrufa yönelme konusunda biraz daha duyarlı ve temkinli olunmalıdır.

Bunun yanında sağlığa kavuşmada ilaç önemli olduğu kadar, ilaç temininde ithal yerine yerli üretime yönelmek, teşvik etmek bir o kadarda önem arz etmektedir.

Çünkü ilaç temininde ithalata yönelmekten vazgeçmediğimiz sürece kaybımız büyük olacağı gibi, bunun faturasını hep birlikte öderiz.

Sağlık harcamaları içerisinde ilaç harcamaları 2016’da 22,1 milyar lira olarak gerçekleşmiş, 2017 bütçesinde ise 23,8 milyar olarak gerçekleşeceği öngörülmektedir.

Bütçeden ilaca ayrılan payın artması elbette olumlu bir gelişmedir.

80 milyona yakın bir nüfusa ve Avrupa'nın 6'ncı en büyük ilaç pazarına sahip olan ülkemiz,   22,1 milyar TL'lik (yaklaşık 6,31 milyar dolar) satış hacmiyle dünyanın 17'inci en büyük ilaç pazarı haline gelmiş durumdadır.

Ancak ülkemizdeki nüfus artışı, yaşam süresinin uzaması ve yaşlanan nüfusun özel sağlık hizmeti sunanlardan hizmet alması, sağlık hizmetlerinin alınmasının hızlanması, hekime gitmenin çoğalması yıllar içinde sağlık ve ilaç harcamalarını çoğalttı. Bundan dolayı da ilaca yönelik harcamaların kısıtlanmasına gidilmiştir. Yine aynı süreçte tedavi giderlerine ayrılan payın ilaca ayrılan payın iki katı olduğunu gözlerden uzak tutmamak gerekir.

2017 sağlık bütçesinde sağlık giderleri için 50,5 milyar TL ayrılmıştır.

Bütün bunlara baktığımızda ilaçta ithal yerine, üretmek ve üretimi teşvik etmekte elbette ülkemize ve bizlere ekonomik olarak kazandıracaktır.

***

Bu konuya dikkat çekmek amacıyla geçen hafta Bilimsel Eczacılığın 178. yıldönümü nedeniyle Konya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cemil Karakap’ın basın toplantısındaki verdiği bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.

Ecz. Cemil Karakap; “Bizler yıllardır yerli ilaç üretiminin ulusal sağlık politikasının temel sacayaklarından birini teşkil ettiğini ifade ediyoruz. Son 15 yılda Türkiye’de ithal ilaç-yerli ilaç dengesinin ithal ilaçlar lehine bozulduğunu görmekteyiz. 2002’de Türkiye’de ilaç pazarının değersel büyüklüğü yüzde 66 yerli ilaç lehine iken, 2016’da bu oran yüzde 42’lere kadar gerilemiş; ilaç tüketiminin yüzde 57-58’i değer bazında ithal ilaçtan karşılanır hale gelmiştir. Kutu bazında 2002’de imal ilaçların oranı yüzde 77, 2008’de yüzde 79 iken, 2009’dan sonra sürekli olarak gerileyerek yüzde 74’lere düşmüştür. Aynı dönemde ülkemizde tüketilen ilaç kutu sayısının yüzde 202 arttığı olgusu ile birlikte değerlendirildiğinde pahalı olan ithal ilaçların oranındaki artışın kamu maliyesine nasıl bir etki ettiğini iyi çözümlemek gerekir. Sağlık maliyetleri her geçen gün biraz daha artarken, uluslararası rekabet koşullarında tüm ülkelerin kendi yerli ilaçlarını üretmesi artık stratejik bir zorunluluk haline gelmiş bulunmaktadır. Ancak Türkiye olarak yerli ilaç üretimini geliştirirken, yerli ilacın sadece jenerik ilaçlardan ibaret olduğu gibi bir algıdan da artık sıyrılmamız gerekmektedir. Özellikle katma değeri yüksek, biyoteknolojik ve nanoteknolojik ilaç üretimine ve yeni moleküller geliştirmeye ağırlık verilmeli, bunun içinde mutlaka ilaç Ar-Ge’sine yapılan yatırımlar artırılmalıdır” diyor    

İthal ilaç-yerli ilaç dengesinin ithal ilaçlar lehine bozulduğuna dikkat çeken Cemil Karakap, ilaçta ithalattan kurtulup, yerli ilaç üretimine ağırlık verilmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiriyor.

Bunun yanında yerli ilaç üretiminin artık stratejik bir zorunluluk haline geldiğini belirtiyor.

Sonuçta ithal ilaçtan kurtulmamız için biran önce yerli ilaç üretime yönelmesi ve yerli ilaç üreticilerine de yeterince destek vermesi gerekiyor.

Bunun yanında bizlerde sağlımıza dikkat etmeliyiz. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?  

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.