1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yerli Malı Kullanımı Önceliğimiz Olmalı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Malı Kullanımı Önceliğimiz Olmalı

A+A-

Yerli malı adı üstünde, milletimiz tarafından üretilen ve yetiştirilen her türlü sanayi, gıda, giyim ve tarım ürünlerinden oluşur. Her yıl Yerli Malı Haftasında, yerli malının kullanımına ve önemine dikkat çekilir. Kurum ve kuruluşlarda, okullarda düzenlenen Yerli Malı Haftasında ihtiyaçlarımızı yerli mallarından alınması anlatılırken, diğer taraftan teşvik edilir.

Ülkemizin içinde bulunduğu süreçte “Yerli Üretim, Yerli Tüketim” anlayışının yerleştirilmeye çalışılması bu anlamda önem arz ediyor. Kendi yurdumuzda üretilen ve yetiştirilen bu ürünleri tüketmenin ülkemize birçok büyük faydası vardır. İthal mallar yerine, yerli tüketerek paramızın dışarıya gitmesinin önüne geçmiş oluruz. Özellikle geleceğimiz olan çocuklarımıza yerli malı kullanılması kültürünü benimsetip, yaygınlaştırırsak kazanan bizler ve ülkemiz olacaktır. İhtiyacımız olan her türlü ürünü yerli mallarından tercih etmekle ekonomimizin güçlenmesine katkı vermiş oluruz. 

***

Gelelim Yerli Malı Haftası’nın ilan edilişine: 1. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla Yerli Malı Haftası ilan edilmiştir. Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplanmış ve bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararı alınmıştır. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlamış, 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilerek her yıl kutlanıyor. Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk, ‘Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar’ diyerek, ülkemizin kalkınmasının temelinin çalışmak ve üretmekten geçtiğini söylüyordu.

Özellikle de milli ve yerli üretime önem verilmesine o günden işaret ediyordu.

***

Geldiğimiz noktada ülkemizde üretilen ürünler kaliteli olduğu kadar, fiyatları da oldukça uygundur. Gün geçtikçe de ithal kökenli ürünlerin alınmasının azalması sevindirici olmanın yanında, iyi bir gelişmedir. Hepimiz hatırlarız, okul sıralarında bize öğretilen, “Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı” atasözümüzden de anlaşıldığı gibi, bugünden itibaren her türlü ihtiyacımızı yerli mallarımızdan temin etmeliyiz. Bunun yanında geleceğimiz olan çocuklarımıza bunun önemini anlatmalı ve onları teşvik etmeliyiz.

Her zaman yerli ve milli ürünlerimizi tercih etmeli, bunu bir kültür olarak geliştirerek, yaygınlaştırmayız. Yerli ürünlerimizi almakla hiçbir şey kaybetmeyiz. Aksine üretecimiz ve bizler kazanırız. Unutmamak lazım ki, yerli ve milli ürünlerin tercih edilmesi her zaman önceliğimiz olmalıdır.  Her türlü ihtiyacımızı bu ürünlerden almayız ki,  üreticilerimizin yabancı firmalar karşısında güçlensin. İthal ürünler almasının önüne geçilerek,  milli ve yerli üretimimizi de sahiplenelim. En önemlisi de yerli malı kullanmayı bir vatandaşlık görevi olarak görelim. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.