1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yerli Malı Kullanmak Vatandaşlık Görevi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Malı Kullanmak Vatandaşlık Görevi

A+A-

Yerli Malı Haftası tüm yurtta olduğu gibi şehrimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanılıyor.

 Bu etkinliklerde yerli malı kullanımının yaygınlaştırılması, ekonomimize olan katkısı ve en önemlisi de gelecek kuşaklara yerli malının önemi anlatılıyor.

Yerli Malı yurdumuzda yetişen tarımsal ürünlerle, sanayi kuruluşlarında kendi insanımızın emeği ve yeteneğiyle üretilen her türlü mala denir.

Bu haftayı kutlamaktaki amaç, tüketimin arttırılmasının yanında tüketimde yerli mallarının tercih edilmesinin sağlanması olup, insanların parasını, eşyasını ve zamanını tutumlu kullanmasının hedeflenmesidir. Ülke ekonomisine büyük bir katkıda bulunacak olan yerli malını tercih etmekle bu mallarımızı koruduğumuz gibi, üreticilerimizin yabancı firmalar karşısında güçlenmesine katkı sunacağız.

Öte yandan, ülkemizin dışa bağımlığının azalmasını da sağlamış olacağız.

Bunu yapmakla da vatandaşlık görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşayacağız.

***

Yerli Malı Haftası’nın kutlanmasının geçmişe bakarsak İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ortaya çıkan ekonomik krizden kaynaklandığını görürüz. Krizde; halkın yerli malı tüketmesi ve yurt dışına para çıkışının azaltılması amacıyla kabul edilen kanunun yasalaşarak 1946 yılından beri kutlanan bir haftadır.  1983’de Tutum, Yatırım ve Yerli Malları Haftası olarak değiştirilmiştir. O günden beri de kutlanmaktadır.  Özellikle okullarda yapılan kutlama programları ve etkinliklerde öğrencilerin yerli malı kullanmaları özendirilirken, tutumluluk konusunda da bilinçlendiriliyor.

***

Gelinen noktada ülkemizde üretilen mallar, yabancı mallarla rekabet edecek seviyeye gelmiş olup, kalite ve fiyat konusunda iyi bir yerdedir. Bunun sonucunda birçok yabancı mala duyulan ilginin azaldığı görülmektedir. Bu durum iyi bir gelişme olduğu kadar da, sevindiricidir.  ‘Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı’ atasözümüzde olduğu gibi, yerli malı kullanmak hem bize, hem de ülkemize çok şeyler kazandıracaktır.

Unutmamalıyız ki, satın aldığımız her ürünle, mal aldığımız satıcı ve üreticisi kar elde eder.

Bu sayede yerli malı satan ve üreten şirketlerde büyüyerek daha fazla kişiyi işi almanın yanında üretimine de artırır. Hatta yurtdışına ihraç ederek ülkemize döviz kazandırır. Yani ülkemizin para değeri artar. Ekonomisi de de o derece güçlenir.

***

Sonuçta ülkemizin kalkınmasına, yeni iş imkanlarının oluşmasına katkı yapmak bir vatandaşlık görevi ise yapacağımız bellidir. Yurdumuzun zengin olması, yeni fabrikaların açılması ve istihdamın artması ve en önemlisi de paramızın dışarıya gitmemesi için yerli malı kullanmayı teşvik etmeliyiz. Bunun için de bütün ihtiyaçlarımız için yerli malı satın almak ve kullanmak önemli olduğu kadar da üretime destek vermek şarttır. Bugünden itibaren artık bu mallarımızı alarak ve kullanarak her türlü ihtiyacımızı gidermeliyiz. Yani ithal edilen yabancı ürünler yerine, kendi ürünlerimize öncelik vermeliyiz. Bunu yapmakla vatandaşlık görevini de yerine getirirken, milli ve yerli üretimimizi de sahiplenmiş oluruz.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.