1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Yerli Malında Yetersiziz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Malında Yetersiziz

A+A-

İlkokul öğrencisiyken okuldaki Yerli Malı Haftası kutlamaları aklıma geliyor. O yıllarda yerli malı kullanımı konusunda bizlere eğitim verilir, yerli malı kullanmanın ekonomimize ve ülkemize katkıları anlatılırdı. Bize o zamanlar öğretilenlerin en önemlisi yerli malı kullanırsak paramızın dışarıya gitmeyeceğiydi.

Herkesin evinde, işinde ve her yerde yerli malı kullanılmasının yaygınlaştırılması gerektiği yönündeki hocalarımızın nasihatlerini unutmuş değilim. Aradan geçen yıllar sonrasında bizlere verilen yerli malı kullanılması yönündeki nasihatlerin önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Günümüzde tükettiğimiz ürünlerin birçoğu yabancı kökenli.

Sonuçta bu malların alımı için verdiğimiz para dışarıya gidiyor, yine zararı bize oluyor.

Yerli malı kullanımı kültürünün oturmayışından ve tüketilen ürünlerinde ithal edilmesinden dolayı cari açığımız gün geçtikçe çoğalıyor.

İthal edilen menşei yabancı olan ürünlerinin yerine yerli üretimi tercih edersek döviz açığı olan cari açığın artmasının önüne geçme konusunda herkes bir adım atmış olur.

Bu tür davranışı geliştirip yayarsak toplumun bütün katmanları tarafından benimsenmesini başarırsak ülkemiz gelecekte büyük bir rahatlığa kavuşur. Öyle ise bugünden itibaren alışverişlerimizde yerli malı almakla işe başlayalım. Sonuçta ülkemiz ve biz kazanalım.  

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülke olmamızın yolu da yerli malı kullanımından geçiyor. Ekonomik krizleri yaşadığımız dönemlerde bu krizlerden kurtulmamız konusunda birçok etkinlik ve kampanyalar düzenlenmişti. Bu kampanyaların piyasaya canlılık getirdiği bir gerçekti.

O günlerde  “Haydi Türkiye, önce üretmeye, sonra da kendi ürettiğini tüketmeye” sloganı çok tutmuştu. Bu sloganın verdiği mesajı iyi algılayıp yerli malı kullanımı kültürünü her alanda yaygınlaştırmalıyız. Geleceğimiz için, paramızın dışarıya gitmemesi için elimizden geleni yapmalıyız.

Yerli malı kullanılmasıyla ilişkin Ankara Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Adnan Keskin’in açıklamasını sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim.

Keskin, “Üretimde maliyetlerimiz artıyor. Maliyetlerimizin girdilerinin düşürülmesi gerekiyor. Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar maliyetlerimizi olumsuz etkiliyor. Diğer taraftan Yerli Malı kullanımı ve alımı konusunun da ülke olarak arzu edilen noktadan uzağız” diyor.

Keskin, hükümetten ve bizlerden yerli malı kullanımı konusunda destek isterken,

Özellikle devlet alımlarında yerli malı tercih edilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Sonuç olarak ülkemizde katma değer oluşturmanın önünü aşmak ve işsizliğin önüne geçmek, cari açığın artmasını engellemek ve borç batağına düşmemek, en önemlisi de gelir paylaşımında adaleti sağlamak için yerli malı kullanımı ve tüketimi olmazsa olmazlarımızdan olmalıdır. Bu anlayış bir ekonomi politikası haline getirilmelidir.

Peki, bu amaca ulaşmak için ne yapmalıyız sorusuna gelence de cevap bellidir. 

Vatandaşlar olarak bizlerin yapacağı tek şey, ithal mallara itibar etmeden ülkemizde üretilen mallardan tüketmemizdir.

Unutmayalım ki her alışverişimizde ithal yerine yerli malı aldığımızda paramız ülkemizde kaldığı gibi, cari açığın artmasının önüne de geçmiş oluruz. Ne dersiniz bugünden itibaren alışverişlerimizde yerli malı tercih edecek miyiz?

 

Daha geç kalmış değiliz.   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.