Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Otomobil

A+A-

Altmış yıl önce engellenen ve yıllardan beri ertelenen hayalimiz gerçek oluyor. Hayırlı, mübarek ve kutlu olsun

*

1994 yılında Dünya Gazetesi’nde çıkan bir yazımda şöyle demiştim; “…Konya’da bir yıl içinde Mercedes otomobil fabrikasını kurabilecek kadar güçlü ve çok yönlü bir sanayi altyapısı var… Ancak potansiyel ve özlem aynı düzlemde buluşamıyor, organize çalışamıyor…” Bu yazımda ifade etmeye çalıştığım görüşlerim Dr. Rüştü Bozkurt’un “Kendine Ayna Tutan Yönetici” adlı kitabında da yer bulmuştu.

*

Ülkelerin gelişmesi için kendisine ait bir otomobil fabrikası kurması çok önemli zira bir otomobil fabrikası sadece oto üretmiyor, ülkenin tüm sanayi ve teknolojisini geliştiren bir etki yapıyor.

*

Kendi otomobilini üretebilen ilk ülkeler hangileri ve şimdi ne durumdalar diye merak edip araştırmıştım. Yirmi kadar ülke kendi otosunu üretiyor. Bazıları başka bir ülkenin teknolojisinden aldığı destek ile “kopya” bir oto üretmiş, bazıları kopyayı geliştirmiş ve kulağı geçen boynuz gibi olmuş. Kendi otosunu üreten ülkelere bu açıdan bakınca, teknolojiyi geliştiren unsurun teker, şasi, kasa değil “motor yapabilmek” ve kopyalanan “teknolojiyi geliştirmeye çabalamak” olduğu görünüyor. Peki bu motor ilk hangi ülkede yapılmış? Yapılmış da ne olmuş?

*

İnsanlar atların çekmediği arabalar yapmayı hayal etmişler ve bunu başarmak için çabalamışlar. Buhar gücü ile çalışan trenler ile yetinmemiş ve bireysel özgürlük sağlayan arabalar için daha pratik bir motor geliştirme çabasına 1680 yılında Hollanda’da başlamışlar. Takip eden yıllarda İsveç, İngiltere, Belçika, Almanya, Fransa, Avusturya ve Almanya da bu yarışa katılmış. Modern anlamda en pratik motor 20. yüzyıla çeyrek kala Almanya’da başarılmış. 1885 yılında Alman makine mühendisi Karl Benz, içten yanmalı motordan güç alan dünyanın ilk otomobilini yapmış… Yapmış da ne olmuş? Sorusunun cevabı da burada, Almanya bu başarısından 50 yıl sonra tüm Avrupa’yı işgale edecek, durdurulamaz bir güce ulaşmış.

*

Peki biz o zamanlar ne yapmamaşız? Niçin yapmamışız? Onların 20. yüzyıla çeyrek kala ulaştığı bir başarıya 21. yüzyılı 20 geçe ulaşıyor olmamız ne kadar sevindirici?… Geç de olsa başlamak hiç başlamamaktan iyidir elbette ancak bu iyimserlik bizi yanlışa götürmesin. Özellikle ikinci dünya savaşından sonra motor üretmek için gereken teknolojiye ulaşma çabası insanlığa çağ üstüne çağ atlattı. Biz o atlamaları kaçırdık örneğin kendi CNC makinelerimizi üretemedik… 60 yıl önce kendi otomobilimizi yapmayı başarmamıza rağmen, üretimini engelleyenlerin amacı da buydu pekala.

*

Gelinen noktada, yerli otomuzun elektrik motorlu olmasını, elektronik kart ve mikroçip teknolojisini geliştirmek için basamak yapmazsak önümüzdeki çağ atlamalarını da kaçırabiliriz. Bizim amacımız teknoloji ithal ederek yerli oto üretmek değil yerli oto ile birlikte kendi teknolojimizi de ihraç etmek olmalıdır.

*

Hayaller bu şekilde yenilenmeli ve geliştirilmelidir. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.